A
A

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü

Göç insanlık tarihinin en önemli gerçeklerinden birisidir ve daha iyi bir yaşam için bulunulan yerden başka yerlere gitme arzusu insanlığın doğuşundan itibaren var olmuştur. Birleşmiş Milletler tarafından artan göçmen sayısına dikkat çekmek amacıyla 2000 yılında 18 Aralık “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edilmiştir. Uluslararası Göçmenler Günü’nde göçmenlerin ve yerinden edilmiş kişilerin karşılaştıkları problemlerle ilgili farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

 

Ülkemiz kıtaları birleştiren coğrafi konumu nedeniyle dünyanın en önemli göç güzergahlarından biri üzerinde yer almaktadır. Özellikle Asya ve Ortadoğu ülkelerinden Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmenler için transit ülke konumundadır. Bununla birlikte, özellikle son yıllarda gerçekleştirdiğimiz siyasi ve ekonomik reformlar sonucunda ulaşılan refah düzeyi, ülkemizi göçmenler için hedef ülke haline getirmektedir. Ülkemizin gelişmesinin yanında, Türkiye’nin göç almasına etken olan önemli faktörlerden biri de ülkemizin yer aldığı coğrafi bölgedeki ülkelerde meydana gelen siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklardır. Bu faktörlerden dolayı ülkemiz çok büyük göç süreçlerine tanıklık etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Artan göçmen sayıları, göçmenlerin yaşamları ve karşılaştıkları sorunlar tüm bu faktörlerin etkisiyle milyonlarca göçmene ev sahipliği yapan ülkemiz için de önem arz etmektedir. Bu nedenle yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olan 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce 2013 yılından beri resmi olarak kutlanmaktadır.

 

Bu yıl dördüncüsü kutlanacak olan “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” 19 Aralık 2016 Pazartesi günü saat 19.30’da, Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde Göç idaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS’un davetiyle 81 ilden gelecek olan düzenli göçmen, şartlı mülteci ve sığınmacı konumunda her yaş grubundan göçmen, misafir olarak renk katacağı bir etkinlik düzenlenecektir. Ayrıca göç alanıyla ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşların üst düzey temsilcileri de etkinlikte davetli olarak yer alacaktır.

 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak tüm göçmen ve göçmen geçmişine sahip bireylerin göçmenler gününü kutlarız. Önümüzdeki yıllarda göçmenlerin sorunlarının olmadığı bir dünya dileklerimizle…

Okunma Sayısı: 3435   |   Güncelleme Tarihi: 1/13/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır