A
A

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 4 Yaşında

Genel Müdürlüğümüz göç yönetiminden sorumlu sivil bir kurum olarak 11 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile kurulmuştur. 11 Nisan 2014 tarihinde merkezde operasyonel hale gelmiş, 18 Mayıs 2015 tarihi itibariyle de taşra teşkilatını devralarak 81 ilde görevlerini icra etmeye başlamıştır.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile Ülkemizin kalkınma hedefleri ve milli menfaatleri doğrultusunda büyük bir reform niteliğinde olan insan hakları ile kamu güvenliği arasında hassas bir denge kuran sivil bir göç yönetimi inşa edilmiştir. 

Genel Müdürlüğümüz tarafından kuruluşundan bu güne kadar geçen 4 yıllık sürede;
Yabancılara ait işlemleri elektronik ortama taşıyarak günde ortalama 16.000, toplamda ise 19.000.000 işlem yapan; bilgi güvenliğini ön planda tutan ve tüm Türkiye’de hizmet veren yönetilebilir bir göç sistemi için “GöçNet” sistemi, bürokrasiyi azaltmak ve ikamet izni alacak yabancıların işlemlerini daha hızlı yürütebilmek için de e-İkamet randevu sistemi hayata geçirilmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve hükümetimizin aldığı kararla 73 yıldır sürgünde olan Ahıska Türkü 2.098 soydaşımız Ukrayna’daki çatışma bölgelerinden alınarak Ülkemize iskan edilmiştir.
İlgili Bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşlarının hizmete ilişkin ihtiyaç duyduğu verileri paylaşarak kendilerine “Yabancı Kimlik Numarası” verilen yabancıların Ülkemizde eğitim, sağlık ve iş piyasasına erişim gibi hak ve hizmetlere ulaşmaları sağlanmıştır.

Göç alanındaki akademik çalışmalara destek olmak için göç kütüphanesi kurulmuş, literatürde ve uygulamada yeni gelişmelerin izlenmesi için ise Göç Araştırmaları Merkezi kurularak hakemli dergi çıkarılmaya başlanmıştır.
Yabancıların vize, ikamet, geçici koruma ve uluslararası koruma gibi konularda sorularını yanıtlamak ve insan ticareti mağdurlarına yönelik acil çağrı merkezi olarak 6 dilde 7 gün 24 saat hizmet veren YİMER 157 kurulmuştur. YİMER 157’ye gelen ihbarlar sonucunda, ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak 7068 yabancının hayatı kurtarılmıştır.

Türk ve yabancı uyruklu çocuklar arasında köprü karakter olan Muyu çizgi karakteri tasarlanmış ve içerisinde çok dilli olarak hikaye ve boyama kitapları, kırtasiye malzemeleri vb. materyaller olan Muyu seti 125.000 adet bastırılarak 81 ilde dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Göç ailesi verilen bu büyük hizmetlere her geçen gün yenisini eklemek ve hizmet kalitesini arttırmak için çalışmalarına devam edecektir.

Genel Müdürlüğümüzün kuruluşunu çok kısa bir sürede tamamlayarak başarılı çalışmalar ortaya koymasını başta Sayın Bakanımız olmak üzere İçişleri Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatının, Sayın Valilerimizin ve Bakanlığımızın bağlı kuruluşlarının gücü ve desteğine borçluyuz. Bunun yanında birçok faaliyetimizi birlikte yürüttüğümüz bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve çok değerli akademisyenlerin de yürütülen çalışmalarımızda büyük destek ve emeği olmuştur. Ancak bu başarıda en büyük pay zaman mefhumu gözetmeksizin büyük bir özveri ile çalışan göç ailesinin mensuplarına aittir.

Genel Müdürlüğümüzün kuruluşunun 4 üncü yılı olması vesilesi ile her zaman yeniliği ve daha iyiyi arayan göç ailesinin tüm mensuplarını bir kez daha kutluyor başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.
 

 
Atilla TOROS
Göç İdaresi Genel Müdürü
 
Okunma Sayısı: 3333   |   Güncelleme Tarihi: 6/7/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır