A
A

“AVRUPA’DA TÜRK DİASPORASI” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Genel Müdürlüğümüzün konferans salonunda 5 Mart 2019 tarihinde “Avrupa’da Türk Diasporası” konulu konferans verdi. Eğitim Dairesi Başkanlığımızın düzenlediği etkinliğe; Genel Müdürümüz  Abdullah Ayaz, daire başkanlarımız, kurum personeli ve kurumumuzda staj yapan üniversite öğrencileri katıldı. 
 
Konferans öncesinde Genel Müdürümüzü makamında ziyaret eden Mustafa Yeneroğlu, ardından Göç Kütüphanesinde incelemelerde bulunarak programın yapılacağı salona geçti. Konuşmasında Avrupa’da yaşayan Türklerin kamusal alana katılım mücadelesine ve Türkiye’nin diaspora politikasına değinen Yeneroğlu, “Şu anda Batı Avrupa’da yaşayan Türklerin sayısı 6 milyon; geri dönüş yapanların sayısının tahminen 7 milyon olduğu dikkate alınırsa toplamda 13 milyonluk bir kitle söz konusu. Müslümanlar için durum şu şekilde: Batı Avrupa’da yaşayan Müslümanların toplam sayısı 22 milyon ve bunların yarısı yaşadığı ülkenin vatandaşı” ifadesinde bulundu.
 
Yeneroğlu konuşmasına şöyle devam etti, “2000’li yıllarda Avrupa ülkelerinde göçmenler konusunda bir paradigma değişikliği yaşanmıştır. Bu tarih öncesinde çoğulcu/kozmopolit toplum tartışmaları gündemdeyken, bu tarihten sonra milli güvenliği esas alan bir anlayış hâkim oldu ve göçmen politikaları milli güvenlik bağlamında değerlendirilmeye başlandı” 
 
İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu; “Türklerin Avrupa’ya kitlesel göçleri, 1960’lı yıllarda yapılan işgücü anlaşmalarıyla başladı. 1990’lı yıllarda hem bu ülkeler için hem de göç edenler için bir paradigma değişikliği gerçekleşti. 30 yıl boyunca geçici veya misafir işçi olarak kabul edilen Türkler bu tarihten sonra kalıcılık durumuna dönüşme süreci yaşadı. Yapılan çalışmalar Avrupa’daki Türklerin 4/5’inin kendini kalıcı hissettiğini gösteriyor. Avrupa’daki Türkler kamusal alana katılım sağlayabilmek için hukuk mücadelesi veriyor” dedi.
 
Diaspora politikalarını sessiz politikalar olarak tanımlayan Yeneroğlu, diaspora faaliyetlerinin apolitik faaliyet olarak sivil toplumca yürütülmesi gerektiğini, bu nedenle bu politikalarda ivme kazanılmasında insan kaynakları kapasitesi ve yetiştirilmesinin önemine dikkat çekti. Bu konularda, Maarif Vakfı ve Yunus Emre Kültür Merkezi gibi sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin önemli olduğuna değindi.  
 
Yeneroğlu, Türkiye’nin diaspora politikaları hedefinin; Avrupa’daki Türklerin menfaatlerini korumak, anavatanla olan bağlarını ve kültürel aidiyetlerini canlı tutmak, dil ve kültür birikimlerini geliştirmek, bulundukları ülkelerdeki konumlarını güçlendirmek ve ilerlemelerini sağlamak, bu ülkelerle Türkiye arasında köprü görevini sağlamak olduğunu belirtti. 
 
Sunumun ardından yöneltilen soruları cevaplayan Mustafa Yeneroğlu’na Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan Önder’in çiçek takdimi ve Genel Müdürümüz  Abdullah Ayaz’ın hediye takdimleriyle konferans sona erdi.

806   |   07/03/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi

GENEL MÜDÜRÜMÜZ UNFPA TÜRKİYE TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜ