A
A

“DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” DÜNYA KADINLARIYLA KUTLANDI

Genel Müdürlüğümüz ve Alman Uluslararası İş Birliği Kurumunun (GIZ) Türkiye-Almanya Bilgi Değişimi Projesi kapsamında; Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle ortaklaşa düzenlediği “Göçmen Kadınların Potansiyellerini Açığa Çıkarmak/ Uluslararası Bakış Açıları” konulu konferans 7-8 Mart 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.
Konferansa; kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları (STK) ve göçmen kadınlar katıldı.
Göçmen kadınların topluma sunduğu katkı ve başarıları kutlamak amacıyla düzenlenen konferansın açış konuşmalarını Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ve Almanya Büyükelçiliğini temsilen Manuel Paulus yaptı.
Kadıoğlu konuşmasında: “Bugün; tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere, emeği için verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan kadınların yani sizlerin günüdür.
Bizler 8 Mart’ı; kadınların sadece yılda bir kez hatırlandığı gün olarak değil, sorunlarının çözüme kavuşana kadar tartışılması için de bir fırsat olarak görüyoruz. Kadınların sorunlarının; diğer toplumsal ve insani sorunlardan ayrı tutulamayacağına inanıyoruz.
Sayıları milyonlarla ifade edilen ve topluma hem kültürel hem de ekonomik yönden katkılarının yüksek olabileceğini düşündüğümüz göçmen kadınları da; her türlü çalışma ve projeye dâhil etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.” dedi. 
Almanya Büyükelçiliğini temsilen konuşma yapan Manuel Paulus ise; gerçekleştirilen konferansın önemine vurgu yaparak, özellikle Suriyeli kadınların hikâyelerinde büyük başarıların yer aldığını gördüklerini ve kadınların topluma katılması konusunda desteklenmesi gerektiğini belirtti.  
Göçmen kadınların güçlenmesi konusunda ne gibi çalışmaların yapılabileceğine dair görüş ve çalışmaların aktarıldığı konferansta GIZ koordinatörü Gudrun Orth da; Dünya Kadınlar Günü’nü birlikte kutluyor olmanın verdiği mutluluğu ve Türkiye ile olan iş birliğinin gelecekte de devam etmesini ümit ettiğini ifade etti. 
Çok sayıda ülkeden kadının katıldığı etkinlikte; Türkiye ve Almanya ayağında yapılan çalışmaların temsilciler tarafından aktarılmasının yanı sıra, kadınlardan gelen soruların da yanıtlandığı panel gerçekleştirildi. Panelde konuşmacı olarak yer alan Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığında görevli Psikolog Arzu Çalışkan Sarı; göçmen kadınlara ilişkin psikolojik açıdan değerlendirmelerde bulundu. Hem kadınların daha da güçlenmesi noktasında Genel Müdürlüğümüzce yapılan çalışmaları aktardı hem de göçmen kadınlardan gelen sorulara yanıt verdi.
Etkinlik dâhilindeki panelde; Genel Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen ve insan ticareti mağduru göçmen kadınlar ve beraberindeki çocuklara hizmet veren Ankara İnsan Ticareti Mağdurları Barınma Evi Müdürü Hande Tuzkan; sığınma evlerinin göçmen kadınlara sunduğu imkânları anlattı. 
Toplantının ikinci gününde ise STK temsilcileri; kadın dayanışmasının önemi ile ilgili öneri ve deneyimlerini paylaştı. 
Genel Müdürlüğümüz ve GIZ tarafından ortaklaşa düzenlenen “Göçmen Kadınların Potansiyellerini Açığa Çıkarmak/ Uluslararası Bakış Açıları” konulu konferans; girişimci göçmen kadınların başarı hikâyelerinin anlatılması ve kendileri için hazırlanan ebru sanatı atölyesinde yaptıkları etkinliklerin ardından sona erdi. 

2015   |   08/03/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır
GENEL MÜDÜRÜMÜZ UNFPA TÜRKİYE TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜ