A
A

“GÖÇ VE UYUM” KONFERANSI

“İl Göç Konferansları”nın ilki gerçekleştirildi. Eğitim Dairesi Başkanlığına bağlı faaliyet gösteren Göç Araştırmaları Merkezi’nin düzenlediği konferans, 3 Eylül 2015 Perşembe  günü Antalya’da İl Göç Uzman Yardımcılarının katılımıyla düzenlendi.

Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda 16.30 – 18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen “Göç ve Uyum”  konulu konferansa konuşmacı olarak Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Güven ŞEKER ve Yrd. Doç. Dr. Betül Dilara ŞEKER katıldı.

Konuşmacılar; Ulusal Uyum ve Bütünleşme Çalışmaları, Göç ve Suç, Göç Kamu Politikası başlıkları altında sunum yaptı. Kültürleşme, bütünleşme, asimilasyon, ayrılma, marjinalleşme kavramlarını açıklayarak kamu yönetimi alanında göç ve uyum konularına değinen akademisyenler, göç sürecinin daha iyi anlaşılabilir hale getirilmesi için çocuklar, kadınlar, yaşlılar gibi hassas gruplar ile ilgili farkındalık geliştirilmesi gerektiği üzerinde durdu. Kültürel ve toplumsal yaşamla çatışma içinde bulunmayan yabancının uyumunun daha hızlı ve etkili olabileceği, bu uyumun da toplumsal ve kamusal alanda bilgiye rahat ve kolay ulaşmasına katkı sağlayacağı değerlendirildi.
Konferans, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

14089   |   18/09/2015
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi