A
A

“GÖÇMENLERLE İLETİŞİM VE EMPATİ” KONFERANSI DÜZENLENDİ

Eğitim Dairesi Başkanlığı Göç Araştırmaları Merkezince, 11 Nisan 2016 tarihinde, GİGM Konferans Salonu’nda “Göçmenlerle İletişim ve Empati” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yapmış olan, bilimsel kitaplarının ve makalelerinin yanısıra şiir kitapları, televizyon programları ve tiyatro eserleri ile tanınan Prof. Dr. Sayın Üstün Dökmen katıldı.

Sayın Dökmen konuşmasında, göçün çoğu kez beraberinde acılar getirdiğinin, bir ülkede savaş varsa o ülkenin insanları için göçün kaçınılmaz olduğunun; göçmenlerle iletişimde nesnelliğin ön planda tutulması gerektiğinin; nesnelliğin ise özdeşim ve sempati yoluyla değil empati yoluyla sağlanabileceğinin altını çizdi. “Birey olarak her zaman mutlu olmak zorunda değiliz; ama güçlü olmak zorundayız” diyen Sayın Dökmen, krizler karşısında yılmazlık ve yılgınlık olarak adlandıracağımız iki kavramla karşı karşıya kaldığımızı; karmaşık dünyada bazı kritik noktalarda hayatın aslında çok basitleştiği; yaşamdan kopmadan yılgınlığı değil yılmazlığı seçerek hayata karşı güçlü ve dik bir duruş sergilememiz gerektiği hususlarına dikkat çekti.

Katılımcıların interaktif olarak dahil olduğu müzik eşliğinde gerçekleştirilen zihinsel canlandırma uygulamasının ardından konferans sona erdi.

11590   |   25/04/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi