A
A

“SURİYE’DE İNSANLIK KRİZİ VE ULUSLARARASI KORUMADAKİ EKSİKLİKLER: TÜRKİYE’NİN YAPABİLECEKLERİ” KONFERANSI DÜZENLENDİ

Genel Müdürlüğümüz Eğitim Dairesi Başkanlığı Göç Araştırmaları Merkezince, 22 Mart 2016 tarihinde, GİGM Konferans Salonu’nda “Suriye’deki İnsanlık Krizi ve Uluslararası Korumadaki Eksiklikler: Türkiye’nin Yapabilecekleri” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyeliği ve Jean Monnet Kürsüsü Başkanlığı görevlerinin ardından, Amerika’nın en saygın düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nde Birleşik Devletler ve Avrupa Merkezi Türkiye Projesi Direktörü olan ve Türk Dış Politikası ile göç konularında çok sayıda bilimsel çalışmaları bulunan Prof. Dr. Sayın Kemal Kirişçi katıldı.

Sayın Kirişçi konuşmasında, 2014 senesinde BMMYK’nın rakamlarına göre 60 milyona yakın insanın yerlerinden edildiği; uluslararası insani yardım mekanizmasının çok ciddi sıkıntılarının bulunduğu; mültecileri korumanın uluslararası bir görev olduğu; Lübnan, Ürdün ve Türkiye’nin uluslararası camia adına Suriyeli mültecileri koruduğu ve bu nedenle uluslararası camianın da bu ülkelere destek verme ve yük paylaşımı görevlerini yerine getirmeleri gerektiği hususlarına dikkat çekti.

Türkiye’nin Suriyeli mültecilere ilişkin olarak uluslararası camiadaki ağırlığı ve önemine vurgu yapan Sayın Kirişçi, Suriye içinde yaşanan krize de değindi

Sayın Kirişçi’nin Türkiye’nin uluslararası korumaya ilişkin yapabileceklerine ilişkin bir perspektif oluşturan sunumunun akabinde soru-cevap bölümüyle konferans sona erdi.

11589   |   14/04/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi