A
A

“TÜRK SOYLU KARDEŞLERİMİZLE İFTAR PROGRAMI” İSTANBUL’DA BAKANIMIZIN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz himayesinde düzenlenen ve İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğümüzün organize ettiği “Türk Soylu Kardeşlerimizle İftar Programı” 2 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul’da gerçekleştirildi.
 
Bakanımız Süleyman Soylu’nun teşrifleriyle gerçekleşen programa; Bakan Yardımcımız İsmail ÇATAKLI, İstanbul Valisi Ali YERLİKAYA, Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, İl Jandarma Komutanı Nuh KÖROĞLU, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tayfun PAŞAOĞLU, Rumeli Üniversitesi Rektör Vekili Tamer DORUKA, İstanbul’da yaşayan Türk soylu dernek ve vakıfların kanaat önderleri, Türk soylu misafirlerimiz ve Bakanlığımız mensupları katıldı.
 
Bakanımız Süleyman SOYLU yaptığı açış konuşmasında: “Bizim milletimiz göçü her yönüyle yaşamış ve yaşamaktadır. Tarihî bağlarımız olan, dini bağlarımız olan insanlara kucak açarak bu göçü yaşamıştır.”dedi.
 
Türk soylu katılımcılara, ülkemizdeki her tür iş ve işlemlerde kolaylık sağlama sözünü yerine getirdiklerini söyleyen SOYLU: “Türk soylu gruplardan bugüne kadar toplamda 89 bin 951 kişiye insani ikamet izni, 57 bin 902 kişiye de uzun dönem ikamet izni düzenlenmiştir. Kapımız ve gönlümüz size her zaman açıktır. Siz burada göçmen değilsiniz; bu toprağın asil sahiplerisiniz ve sahipleri olmaya devam edeceksiniz. Elimizdeki her imkânı lehinize kullanacağımızı bilmenizi isterim.” dedi.
 
Yenikapı’da gerçekleştirilen iftar programına katılan İstanbul Valisi Ali YERLİKAYA ise Türk soylu katılımcılara seslendiği  konuşmasında: “Türkiye son umut kapısıdır. Şunu bilin ki siz muhacirsiniz biz de size ensar olmaya yeminliyiz.” diyerek birlik ve beraberlik mesajları verdi.
 
Vali YERLİKAYA’nın konuşmasının ardından, geçmişten bu güne çok farklı göçmen gruplarına ev sahipiliği yapmış bir ülke olduğumuz vurgusunu yapan Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ konuşmasının devamında şunları söyledi: “Ülkemizde bulunan Türk soylu kardeşlerimizin ikamet izni işlemlerinden, vatandaşlık işlemlerine kadar çok geniş yelpazedeki işlemlerini kolaylaştırarak ve sıkıntılarını en hafife indirerek gidermeye çalıştık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlere olan desteğimizi Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak sunacağımızın, Bakanlığımızın ilgili diğer birimleriyle gerekli olan tüm koordinasyonu sağlayacağımızın taahhüdünü bir kez daha dile getiriyorum.”
 
Birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajlarının verildiği programda ayrıca, Türk soylu çocuklar ilahi ve şiir dinletisi; Türk soylu sanatçılar ise müzik dinletisi gerçekleştirdi.

1115   |   03/06/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır