A
A

“ULUSLARARASI İŞGÜCÜ GÖÇÜ ÇALIŞTAYI” DÜZENLENDİ

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü kapsamında Genel Müdürlüğümüz Eğitim Dairesi Başkanlığı Göç Araştırmaları Merkezi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezinin işbirliğinde, 14-15 Aralık 2015 tarihlerinde, işgücü göçünün uluslararası boyutu, ulusal ve uluslararası mevzuattaki durumu, Türk işgücü piyasasına ve AB serbest dolaşıma etkileri vb. gibi konular tartışıldığı “Uluslararası İşgücü Göçü Çalıştayı” düzenlendi.

Genel Müdürlük Konferans Salonunda gerçekleştirilen çalıştaya akademisyenler, sendika temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çalıştayın ilk günü Göç İdaresi Eğitim Dairesi Başkanı Sayın Osman Koramaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim Araştırma Merkezi Başkanı Sayın İsmail Akbıyık ve Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla Toros’un açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından Uluslararası Göç Örgütünden Dr. Yelda Devlet Karapınar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğünden Çalışma Uzmanı Tahir Akbaş’ın konuşmacı olarak katıldığı  “Uluslararası İşgücü Hareketliliği ve Trendleri” konulu konferans ile Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu’nun konuşmacı olduğu “Türk İşgücü Piyasasına Yabancı İşçilerin Etkileri” konulu konferanslar gerçekleştirildi.
 
Öğleden sonra başlayan ilk oturumda Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu moderatörlüğünde “Türkiye’ye Yönelen İşgücü Hareketliliği: Tehditler ve Fırsatlar” konusu, ikinci oturumda ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saniye Dedeoğlu moderatörlüğünde “Sosyal Politikalar Açısından Uluslararası İşgücü Göçü” konusu tartışıldı.

Çalıştayın ikinci günü Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülay Toksöz’ün konuşmacı olduğu “İktisadi ve Sosyal Kalkınmada Göçmen İşçilerin Rolü: Göç ve Kalkınma Küresel Forumunun Yaklaşımı” konulu konferansla başladı. Ardından Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berrin Ceylan Ataman’ın konuşmacı olduğu “Avrupa Birliği İşgücü Göçü ve Serbest Dolaşım” ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Uzmanı Furkan Kahraman’ın konuşmacı olduğu “Avrupa Birliği İş Sağlığı ve Güvenliği Politikaları” konularında konferanslara geçildi.

Öğleden sonraki ilk oturumda Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriha Bilge Tanrıbilir moderatörlüğünde “Ulusal ve Uluslararası Mevzuatta Yabancı İstihdamı” konusu, ikinci oturumda ise Hacettepe Üniversitesi Öğretim Prof. Dr. Ali Naci Yıldız moderatörlüğünde “İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Yabancı İşçilerin Durumu” konusu tartışıldı.

Genel değerlendirme bölümünün ardından çalıştay sona erdi.

13030   |   07/01/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi