A
A

“UYUM BULUŞMALARI”NIN 12.Sİ KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 12.si 12 Mart 2019 Salı günü Konya’da gerçekleştirildi.
 
Sırasıyla; Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya, Kocaeli, Mardin Şanlıurfa’da gerçekleşen “Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantının Konya durağında “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri” konusu ele alındı.
 
Program; Konya Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali Özkan, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, IOM Ulusal Proje Sorumlusu Özge Arcan ve Konya İl Göç İdaresi Müdürü Orçun Kaymaz’ın açış konuşmaları ile başladı.
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok programda; Suriye'de başlayan iç savaşın mazlum halkın Türkiye'ye gelmesini zorunlu kıldığını söyledi. İnsanların yerinden edildiği kitlesel göçün, düzensiz göçün en istenmeyen durumlardan olduğuna dikkati çeken Genel Müdür Yardımcımız Ok şöyle konuştu: "Türkiye'de sadece Suriyeli misafirlerimiz yaşamıyor. Bugün 192 farklı ülkeden 4,7 milyon yabancı misafir aramızda. Bunların yaklaşık 800 bini ikametli. Bunlar, Türkiye kültürüne katkı sağlıyor ve katma değer üretiyor. Çok uluslu şirketlerin yöneticileri var. Mühendisler, doktorlar, bilim adamları, akademisyenler ve sporcularımız var. Hatta hanımlarımızın izlediği televizyon programlarında yemek yapan aşçılarımız var. Anadolu, tarih boyunca bir mozaik ve cazibe merkezi olmuştur. Türkiye, göçe kaynak değil göçe hedef ülkedir."
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise yaptığı konuşmada: “Nerede bir el, hangi ihtiyaç için uzansa, o eli tutan Türkiye; diğer ülkelerin sessiz kaldığı, «insanları seçerek» ülkesine aldığı ve pek çoğunu kaderine terk ettiği bir ortamda; kimsenin diline, dinine ve rengine bakmadan, sadece insan olmanın gereğiyle mağdur ve mazlum herkese kucak açtı.” dedi.
Konuşmasında Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilere seslenen Daire Başkanımız Kadıoğlu Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalara istinaden ise: “Uyum buluşmalarının yanı sıra; sizlere sunulan hak ve hizmetlere erişim, Türkiye’nin dili, kültürü gibi çeşitli konularda da bilgi sahibi olmanız ve uyum sürecini daha kolay atlatmanız için de çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Sizin de bu çalışmalara katılım sağlayarak sürecin daha kısa zamanda atlatılmasına destek vermenizi bekliyoruz.” dedi.
 
Toplantıda ayrıca; “Geçici Koruma Kapsamındaki Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” konusunda İl Göç İdaresi Müdürlüğünden İl Göç Uzmanı Rahime Daş; “Sosyal Hizmetlere Erişim” konusunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Sosyal Çalışmacı Dahe Çiftçi;  “İş Piyasasına Erişim” konusunda Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğünden İl Müdür Yardımcısı Muzaffer Akgün: “ Yardım Hizmetlerine Erişim” konusunda Konya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı İl Müdürü Atilla Vardım; “Eğitim Hizmetlerine Erişim” konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Okul Müdürü Yusuf Çankaya; “Sağlık Hizmetlerine Erişim” konusunda Konya İl Sağlığı Müdürlüğünden Uzman Dr. Aykut Emre Yıldırım; “Yabancılara Yönelik Hizmetlerde Yerel Yönetimlerin Külfet Paylaşımı” konusunda Konya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığından Şube Müdürü Halil İbrahim İslamoğlu; “Saha Araştırmalarından Edinimler ve Sosyal Uyum Arayışı” konusunda KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Alptekin ve “Toplum Merkezlerinde Verilen Hizmetler” konusunda Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi Yöneticisi Merve Renan Türkkulu bilgilendirmede bulundu.
 
Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru- cevap oturumu ile sona erdi.

1220   |   13/03/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır