A
A

“UYUM BULUŞMALARI- 14” MERSİN’DE GERÇEKLEŞTİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 14.sü; 15 Mart 2019 Cuma günü Mersin’de gerçekleştirildi.
Sırasıyla; Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya, Kocaeli, Mardin Şanlıurfa, Konya ve Adana’da gerçekleşen “Uyum Buluşmaları”nın Mersin durağında “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri” konusu ele alındı.
Programın açış konuşmalarını; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Uluslararası Göç Örgütü Proje Sorumlusu Özge Arcan ve Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Prof. Dr. Nalan Yetim yaptı.
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok konuşmasında; her göçün bir hikayesi olduğunu belirterek: "Çok yeni bir kurumuz; ama aşkla, şevkle ve muhabbetle ülkemizin 81 ili, 30 ilçesinde yaklaşık 10 bin personelimizle 7 gün 24 saat çalışıyoruz. “Göç” deyince bunun hiç bitmeyeceğini ve süreklilik arz edeceğini ifade etmek isterim. İki tip göç vardır: Biri düzenli göç diğeri ise düzensiz göç kısmıdır. Düzensiz göç savaşla, doğal afetle veya bir takım nedenlerden dolayı insanların ana vatanlarından, yerlerinden koparılmaları sonucunda başka bir ülkeye gelmeleri anlamına geliyor. Düzensiz göçün en istenilmediği şekli de “kitlesel göç”tür. 2011 yılında Suriye'de başlayan insanlık dramından sonra orada bulunan kardeşlerimiz; kendilerine en yakın coğrafyalara gelmek zorunda kaldılar. Hiç kimse güle oynaya, isteye isteye vatanını terk etmez. Göç hep bir vicdan yarasıdır." şeklinde konuştu. 
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise konuşmasında; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı olarak ne tür çalışmalar yaptıklarını anlattı ve göçün kötü yönetilmesi durumunda vahim sonuçlar doğuracağına, ancak iyi yönetilmesi durumunda da hem ülkeye hem de ülkede bulunan göçmenlere katkı sağlayacağına vurgu yapan Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu konuşmasının devamında ise şunları söyledi: “Her anne-babanın hayali; dünyanın en kıymetli, en masum varlığı olan çocukları için güzel bir gelecek inşa etmektir. Dünyanın geleceği de onların gözünde, kalbinde ve ruhundadır. Bu yüzden siz ve çocuklarınız için dil öğrenimi ve meslek kazanımı gibi sunduğumuz imkânlardan lütfen faydalanın. Bu tür çalışmalarda Genel Müdürlük olarak sizleri destekleyeceğimizden hiç şüpheniz olmasın.” dedi. 
Ayrıca; “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri” konusunda İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geçici Koruma Grup Başkanı Kemal Doğru; “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin İş Piyasasına Erişimi” konusunda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Şube Müdürü Halil Bozkurt; “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Eğitim Hizmetlerine Erişimi” konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mikail Eren; “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilere Yapılan Sosyal Yardım ve Hizmetler” konusunda İl Müftülüğünden Müftü Yardımcısı Ali Can; “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilere Yönelik Hizmetler” konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü; “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Sağlık Hizmetlerine Erişimi” konusunda İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Feyzullah Kuttur; “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilere Yönelik Hizmetler ve Suriyelilerin Yükümlülükleri” konusunda İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden Merkez Nüfus Müdürü Ali Biçer; “Suriyeli İş İnsanlarına Yatırım Fırsatı” konusunda MÜSİAD Başkanı Serdar Yıldızgörer; “Suriyelilerin İstihdam ve İş Gücü Hizmetleri” konusunda Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İsa Çani; “Suriyeli Yatırımcılar” konusunda Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli; “Suriyeli Esnaflar” konusunda” Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Birlik Danışmanı Ahmet Yaman; “Suriyelilerin İstihdam ve İş Gücü Hizmetleri” konusunda Mersin Serbest Bölge Müdürlüğünden Serbest Bölge Müdür Yardımcısı Erol Çetinkaya ve “Toplum Merkezleri” konusunda Türk Kızılayı Koruma Program Sorumlusu Mehmet Ali Çil sunum yaptı. 
Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru- cevap oturumu ile sona erdi.

1450   |   18/03/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır