A
A

“UYUM BULUŞMALARI- 18” VAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) iş birliği ile düzenlenen Uyum Buluşmaları’nın 18.si; 2 Mayıs 2019 Perşembe günü Van’da gerçekleştirildi.
 
“Uluslararası Koruma Statüsündeki Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri ”konusunun ele alındığı toplantı; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Uluslararası Göç Örgütü Proje Asistanı Emre BARAN ve Van İl Göç İdaresi Müdürü Cuma OMURCA’nın açış konuşmaları ile başladı.
 
Van Vali Yardımcısı İbrahim CİVELEK’in de katıldığı programda konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK: “Türkiye olarak engin gönüllü olduğumuz kadar çok da büyük bir ülkeyiz. Hiçbir krizden korkmayız. Göç politikalarını yönetme konusunda dünyanın en iyi, bir numaralı ülkesiyiz. Bütün dünyaya tarihi bir miras bıraktığımız gibi bu konuda da son derece iddialıyız. Biz göçü akılla, bilimle ve mantıkla yürütürken iki şeyi de unutmuyoruz: İnsanlık ve vicdan. İnsanlık her anlamda göçüp giderken gönül coğrafyamız herkese yeter. Asayiş ve güvenlik konusunda misafirlerimize her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Misafirlerimizin de ev sahibi toplumla uyum içinde yaşamayı sürdüreceklerine inanıyoruz.” dedi.

Uluslararası koruma statüsündeki yabancı misafirlere seslenen Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise: “Ülkemizin kapısını çalmış her kim olursa olsun, hangi milletten olursa olsun yüreğimizi açmaktan geri durmadık. Ülkemize sığınan her insanın farklı hikâyesi ve farklı hayalleri olduğunu biliyoruz.Yanlış anlaşılmalara fırsat vermeden, kardeşçe, beraberce, dostça ve uyum içinde bir dünya yaratmak zor değil. Dünyanın hepimize yetecek kadar büyük olduğunun bilinciyle bir arada yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü Yaradan Bir Dünya Bir.” diyerek birlik beraberlik mesajı verdi.

Dr. KADIOĞLU; Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle zorunlu göç hareketlerinden en çok etkilenen ülke olduğuna dikkat çekerek: “Bize ihtiyacı olan herkese yardım etmek, insani görevimiz olmasının yanı sıra; hem bize sığınan misafirlerimizin güvenlik ve can meselesi hem deTürkiye’nin güvenlik ve bütünlük meselesidir.” dedi.

Ayrıca Uluslararası Koruma Başvuru ve Statü Sahibi Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri konusunda İl Göç İdaresi Müdürlüğünden Uluslararası Koruma Çalışma Grubu Başkanı Ahmet DİNÇER, Türkiye’de Uluslararası Koruma Başvuru ve Statü Sahibi Yabancılar Eğitim Hizmetinden Nasıl Faydalanabilir? konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürü Burhanettin ELÇİ, Türkiye’de Uluslararası Koruma Başvuru ve Statü Sahibi Yabancılar Hak Sağlığı Hizmetinden Nasıl Faydalanabilir? konusunda İl Sağlık Müdürlüğünden Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Abdurrahman GÜMÜŞ, Türkiye’de Uluslararası Koruma Başvuru ve Statü Sahibi Yabancılar Hangi Koşullarda Çalışabilir? konusunda Çalışma ve İŞKURUMU İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanı Ali ÇINAR, Türkiye’de Uluslararası Koruma Başvuru ve Statü Sahibi Yabancılar Hangi Koşullarda Sosyal Yardımlardan Faydalanabilir? konusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlıklarından Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi Ersin ÇİÇEKDENK sunum yaptı. 

Katılımcılar, Kuroş SADEGHZADE’nin 5 dilde seslendirdiği müzik dinletisi ile hoşça vakit geçirdi. Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru - cevap oturumu ile sona erdi.

1099   |   02/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır