A
A

“UYUM BULUŞMALARI- 19” FARKLI MEDENİYETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ERZURUM’DA DÜZENLENDİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 1. bölümünün son toplantısı 3 Mayıs 2019 Cuma günü Erzurum’da gerçekleştirildi.
 
“Türkiye’de Yabancı Üniversite Öğrencilerinin Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülükler”konusunun ele alındığı toplantı; Erzurum Valisi Okay MEMİŞ, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI, Erzurum İl Göç İdaresi Müdürü Haşim ÖZCAN ve IOM Proje Asistanı Emre BARAN’ın açış konuşmaları ile başladı.
 
Erzurum Valisi Okay MEMİŞ yaptığı konuşmada: “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü büyük bir performans sergiliyor. Kısa zamanda çok önemli işlere imza attı.” dedi.
 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK Türkiye’deki yabancı üniversite öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada: “Her zaman misafirlerimiz ve kardeşlerimiz dediğimiz ülkemizde bulunan gönül coğrafyamızın insanlarına Türkiye’deki hak ve yükümlülüklerini anlatabilmek için yollara düştük. Ben de göçmen bir ailenin 3. kuşak ferdiyim. O yüzden sizlerle empati kurabiliyorum. Biz, Türkiye’de bugün göç politikalarını akılla, bilimle ve mantıkla yürütüyoruz, ama unutmadığımız iki şey var. Bunlardan birisi insanlık diğeri ise vicdan. Türkiye’nin yükü çok ağır, ama insanlık ve vicdan perspektifi ile olaylara baktığımız için bu konuda hiçbir sıkıntı çekmiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise öğrencilere seslenirken: “Sizler sadece ülkenizin değil tüm dünyanın geleceğisiniz. Eğitimli insanlar olarak, bulunduğunuz her yerde sergileyeceğiniz örnek davranışlarla, içinde bulunduğunuz toplumla “uyum” konusunda sıkıntı yaşamayacağınıza ve yaşatmayacağınıza inanıyoruz.” dedi. 

Erzurum İl Göç İdaresi Müdürü Haşim ÖZCAN ise yaptığı konuşmada: “Erzurum en fazla uluslararası öğrenciye sahip illerimizden biridir. Bu nedenle, Göç İdaresi olarak burada bulunan bütün misafir öğrencilerimizin ikametleri ve her türlü sorunları ile ilgili birebir ilgilenmekteyiz.” ifadesinde bulundu.

Ayrıca; Erzurum İl Göç İdaresi Müdürlüğünden İl Göç Uzmanı Kübra KARASU, Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden İş ve Meslek Danışmanı Ali ERKAN, Erzurum Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Eren ÖZBEK, Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneğinden İlknur ALKAN, Kayseri İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Fikret ÖZÜBERK ve Atatürk Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi Ali ÖNDER sunum gerçekleştirdi. 
 
Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru - cevap oturumu ile sona erdi.

1044   |   03/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır