A
A

“UYUM BULUŞMALARI 11” ŞANLIURFA’DA GERÇEKLEŞTİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımızca ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 11.si 28 Şubat 2019 Perşembe günü Şanlıurfa’da gerçekleşti.
 
Antalya’dan başlayan ve sırası ile Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya, Kocaeli, Mardin illerinde düzenlenen, yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantının bu durağında “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri” konusu ele alındı.
 
Program; Şanlıurfa Vali Yardımcısı ve Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi Proje Sorumlusu Melike Özberk, Şanlıurfa İl Göç Müdürü Mehmet Sorgun’un açılış konuşmaları ile başladı.
Şanlıurfa Vali Yardımcısı ve Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz konuşmasında göç olgusunun uluslararası düzeyde tüm dünyayı ilgilendiren bir konu olduğunu belirtti.Şanlıurfa'da 500 bin civarında Suriyelinin bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, "Suriyelileri, kardeş, misafir olarak görüyoruz. Suriyelilerin haklarını iyi bilmelerini, takip etmelerini istiyoruz ama yükümlülüklerine de son derece hassas bir şekilde uymalarını bekliyoruz. Ev sahibi olarak bu Türkiye'nin en doğal hakkı" diye konuştu. 

"Uyum Buluşmaları-11" programında konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok ise, Türkiye'de 192 farklı milletten 4,7 milyon yabancının bulunduğunu belirterek, bunların 3,6'sının Suriyeli olduğunun altını çizdi. Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Suriyelilere "Birlikte ortak yaşarken aynı dili konuşabilmek, bir anlamda Türkçeyi zenginleştirmek adına Türkçe konuşmaya yaş farkı gözetmeksizin sizler de gayret gösterin. Türkçe'yi öğrenmenizi istiyoruz ve bekliyoruz. En kısa sürede topraklarınız huzura kavuştuğu takdirde elbette ki gönül rızasıyla oraya dönmenizi isteriz. Ama 2011 yılından beri olduğu gibi bundan sonra da bizimle birlikte olacak arkadaşlarımıza devlet maddi ve manevi şefkat eli uzatmaya devam edecektir" diye seslendi.
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu konuşmasında insanların tarih içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı yaşadığı topraklardan ayrılmak zorunda kaldığını vurgulayarak her göçün ayrı bir hikâyesi olduğuna dikkat çekti. Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, “Özellikle 2010 yılında Kuzey Afrika’da ortaya çıkan ve daha sonraları Arap Baharı olarak ifade edilen süreç Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafya başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinidoğrudan veya dolaylı olarak etkilemiştir. Tarihimizde Çanakkale Savaşı’nda omuz omuza mücadele ettiğimiz dönemde, Osmanlı İmparatorluğu zamanında aynı kültürü, tarihi ve dini paylaştığımız sizlere karşı yürüttüğümüz hizmetler insani ve dini sorumluluğumuz olduğu kadar aynı zamanda tarihsel sorumluluğumuzun da gereğidir”ifadesinde bulundu.

Suriye’den ülkemize gelenlerin yüzde 62’sinin Misak-ı Millî sınırları içerisinde olduğunu belirten Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu “Çanakkale Şehitliği’nde, Suriye’den 1102 şehit vardır. Suriyelilerin içerisinde bulunduğu mesele sadece onların meselesi değil; Suriyelilerin güvenlik ve can meselesi, Türkiye’nin de güvenlik ve bütünlük meselesidir.  Güvenlik güçlerimiz, Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatını gerçekleştirerek ülkesine geri dönmek isteyenlere güvenli alan oluşturmuştur” şeklinde konuştu.

Çok sayıda Suriyeli misafirin de katıldığı program, konuşmaların ardından sunumlarla devam etti. Programda; İl Göç İdaresi Müdürlüğü İl Göç Uzmanı Turan Güneş geçici koruma kapsamındaki yabancıların hak ve yükümlülükleri konusunda, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü, Proje Uygulama Birim Sorumlusu Fatih Sezgin iş piyasasına erişim konusunda, Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gülerce ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celil Abuzer göç ve uyum konusunda, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden M. Emin Aydın geçici koruma kapsamındaki yabancılara yönelik hizmetler ve yabancıların yükümlülükleri konusunda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Sosyal Çalışmacı Vedat Yaşar sosyal yardım ve hizmetler konusunda, Türk Kızılayından Gülgez Ağababa Eroğlu toplum merkezleri konusunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje ekip üyesi Kasım Işık eğitim hizmetlerine erişim konusunda ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı yabancı yatırımcı ve vatandaşların istatistiği konusunda sunum yaptı.
 
Konuşmaların ardından geçilen soru cevap oturumunda Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Şanlıurfa İl Göç Müdürü Mehmet Sorgun ve ildeki kamu görevlileri tarafından konukların soruları cevaplandı.

1303   |   05/03/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır