A
A

“UYUM BULUŞMALARI-13” ADANA’DA

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu iş birliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 13.sü; 14 Mart 2019 Perşembe günü Adana’da gerçekleştirildi.
Sırasıyla; Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya, Kocaeli, Mardin, Şanlıurfa ve Konya’da gerçekleştirilen, yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı etkinliğin Adana durağında “Ülkemizde Bulunan Yabancılar Konusunda Muhtarlara Yönelik İstişare Toplantısı” düzenlendi.
Program; Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Uluslararası Göç Örgütü Proje Sorumlusu Özge Arcan ve Adana İl Göç İdaresi Müdürü Velican Doğru’nun açış konuşmaları ile başladı.
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok konuşmasında, göç eden insanları her zaman kardeş olarak gördüklerini belirterek: “Onlar bizim misafirlerimiz.” ifadesini kullandı. Suriyeli göçmenlerle her zaman akrabalık bağımız, tarihsel ve sosyolojik bağımız olduğunu, Güneydoğu özelinde bazı illerde çok yakın aşiret ilişkileri bulunduğunu ifade eden Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok: ”Onlar bizim misafirlerimiz bizim Türk kültürümüzde misafirimiz çok önemlidir. Bize bu misafirlik ahlakını bir kez daha hatırlatan, dünyanın bütün zalimlerine rahat durun bu bölgeyi ve dünyayı kana bulamayın, çünkü dünya sizden büyüktür, dünya beşten büyüktür diyen, biz bu insanlara gönlümüzü kapımızı açıyoruz geleceğe dair dünya medeniyetine dair söyleyeceğimiz söz var diyen, bize bu konuda göçü yönetebilmemiz için destek olan, bilimle, ahlakla, akılla ve aynı zamanda vicdan ve insanlıkla yönetebileceğimiz ifade eden saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdik.” dedi.
 
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu konuşmasında; 2011 yılında ülkemizin yakın komşusu olan Suriye’de başlayan iç çatışma ve insani krize değinerek: “Can güvenliği tehdidi nedeniyle de evlerinden, okullarından, ailelerinden ve sevdiklerinden ayrılmak zorunda kalan endişeli milyonlarca yüz;  savrulup geldiler kardeş topraklara…Türkiye ise, savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalardan gelen bu insanlara kapılarını açtı.” dedi.
Türkiye’nin göç konusundaki başarısını gölgelemek için özellikle sosyal medyada yer alan yalan haberlere dikkat çeken Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu: “Özellikle sosyal medya mecralarında paylaştıkları çok sayıda yalan haberle hedef saptırmaya çalışıyorlar. Suriyelilere devlet tarafından maaş ve ev verildiği, oy kullandıkları gibi yalan haberler… Sizlerin bu tür yalan haberlere itimat etmediğini elbette biliyoruz. Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bir kez daha vurgulamak isterim.” dedi.
Ayrıca; “Suriyeliler ve Türkiye’deki Yerel Halk Arasında Birlikte Yaşam Modeli Geliştirilmesinde Yerel Halkın Psikolojik ve Sosyal Özelliklerinin Rolü: Ankara-Adana Örnekleminin Karşılaştırılması” konusunda Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığında görevli Psikolog Arzu Çalışkan Sarı; İl Göç İdaresi Müdürlüğünün Hizmetleri ve Uyum Faaliyetleri” konusunda İl Göç Uzmanı Kazım Yıldızhan; “Göçmen Vatandaşlarımızın Uyumu ve Huzurumuz İçin Kültürlerarası İletişimin Önemi” konusunda Çukurova Üniversitesi Kültürlerarası İletişim Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Seyfi Özgüzel; “Uyum Konusunda Kamu Kurumları- STK İş Birliği” konusunda Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Bora Kocaman; “Adana’da Yaşayan Suriyelilerin Eğitim Durumlarının Değerlendirilmesi” konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Oflaz; “Sosyal Uyum Programları Faaliyetleri” konusunda Türk Kızılayı Toplum Temelli Göç Programları Koordinatörlüğünden Adana Toplum Merkezi Sağlık ve Psikososyal Destek Programı Sorumlusu İlker Özdaş ve “Göç ve Uyum Faaliyetleri” konusunda Adana Büyükşehir Belediyesi Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürü Sait Altıparmak sunum yaptı.
Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru-cevap oturumu ile sona erdi.

1340   |   15/03/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır
GENEL MÜDÜRÜMÜZ UNFPA TÜRKİYE TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜ