A
A

“UYUM BULUŞMALARI 7” UŞAK’TA GERÇEKLEŞTİ

Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen, Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa illerinde gerçekleşen, yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı “ Uyum Buluşmaları” toplantılarının yedinci durağı Uşak oldu.
 
Ülkemizde bulunan yabancılarla ilgili, ev sahibi Türk toplumunda farkındalığın arttırılması için 1 Şubat 2019 Cuma Günü düzenlenen toplantıya, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, İl Göç İdaresi Müdür V. Hakan Gündüz ve protokol üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Uşak Valisi Funda Kocabıyık komşu ülkelerde devam eden siyasi istikrarsızlığın ülkemize göçü daha çok teşvik ettiğinin altını çizdi. Vali Kocabıyık, “Ülkemiz, Suriye, İran, Irak, Afganistan göçmenleri için güvenli bir liman, Ahıska ve Balkan Türkleri için anavatan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Afrikalı öğrenciler için bir eğitim yuvası, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan uyruklu göçmenler için bir iş kapısıdır” açıklamasında bulundu.

Ülkemizi yakından ilgilendiren göçün Uşak ilini de yakından etkilediğini belirten Vali Funda Kocabıyık , “Türkiye, Suriye, İran, Irak sığınmacılara kapılarını açmıştır. Bunun yanı sıra Azerbaycan ve Türkmenistan’dan gelen öğrencilere eğitim hizmeti verilmektedir. Tarihsel süreçte mazlum coğrafyaların umudu olmuş, sahip olduğu büyük kültür ve medeniyeti ile hakim olduğu yerlerde, barış, huzur, güven, kardeşlik duygularının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türk milletinin köklerinde olan bu değerli hazine sayesinde, göçlerle birlikte ortaya çıkan sorunların çözümünün sağlanacağını umut ediyorum” diye konuştu.

Etkinliğin açılışında konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Türkiye’de bulunan yabancılara ev sahipliği yaptıklarından dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Türkiye’de 190 ülkeden gelen 4,7 milyon insan olduğuna işaret eden Genel Müdür Yardımcımız, “Biz göçmenleri aramızdaki yabancılar değil, misafirlerimiz olarak kabul ediyoruz. Bizim kadim tarihimizde göçmenlere ve misafirlere kucak açmak her zaman yer almıştır” dedi.

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise konuşmasında; iki kardeş toplum arasındaki çatışmalardan nemalanan bir takım çıkar grupları nedeniyle ülkemizde özellikle sosyal medya mecralarında çok sayıda yalan haber dolaştığını vurguladı. Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, “Sizlerin bunlara itimat etmediğinize inanmakla birlikte; Suriyelilerin vergi ödemedikleri, devletten maaş aldıkları gibi iftiraların hiçbirinin gerçek olmadığını bir kez daha vurgulamak isterim. Ayrıca hiçbir yabancıya kendi vatandaşımızdan daha fazla hak verilemediği yasaların üstü olan anayasamızca da hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle ülkemizde bulunan, sadece Suriyelilerin değil herhangi bir yabancının sizden daha fazla hakkı olduğu iddiaları tamamen gerçek dışıdır” şeklinde konuştu.

Toplantı, Uşak İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Uşak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü sunumlarının ardından gerçekleşen soru cevap oturumu ile sona erdi.

1905   |   11/02/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi