A
A

“UYUM MAHALLE BULUŞMALARI”NIN 6.SI İÇİN SAKARYA’DAYDIK

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 6.sı 22 Mayıs 2019 Çarşamba günü Sakarya’da gerçekleştirildi.
 
Yerel halk ve yabancıların bir araya geldiği iftara; Vali Ahmet Hamdi NAYİR, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Aydın Keskin KADIOĞLU, İl Göç İdaresi Müdür V. Hülya KORKUT, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcileri, çok sayıda bürokrat, yerel halk ve yabancı misafir katıldı.

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi NAYİR, dünyada sıkıntıya düşen, fırtınaya yakalananların aradıkları limanların başında Türkiye'nin geldiğini belirttiği konuşmasının devamında: " Toplumların huzuru için uyuma ihtiyaç vardır. Toplum uyum içindeyse asayişi düzgün olur, huzuru yerinde olur. Bizlerin gayesi olan buluşmalar bu o uyumu sağlayacak, bilgilendirmeyi sağlayacak ve topluma huzur getirecek. Bu amaçla burada aileleri bir araya getiriyoruz." dedi.

Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Mahallemizde yaşayan, yaşamaya çalışan ve bize, bizim insanlığımıza güvenip gelen herkese merhametle, kardeşlik duygusuyla yaklaşmalı ve etrafımıza da bu duyguları aşılamalıyız. Hele de şu mübarek ayda bu duyguları etrafımıza da aşılamalıyız.

İnanıyorum ki, ülkemizde bulunan yabancı misafirlerimiz de aynı duygularla kendilerine sunulan fırsatları değerlendirip “uyum” içinde yaşayacaklardır.” 

Etkinliğin gerçekleştirildiği Sakarya’nın İl Göç İdaresi Müdür V. Hülya KORKUT ise: “Anadolu toprakları yüzyıllardır göçe ev sahipliği yapmıştır. Ülkemiz eskiden de olduğu gibi şimdi de darda kalan mazlumun yanında olmuştur.” dedi.

İftar duası ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile açılan oruçların ardından program; Iraklı Neyzen Osamah Tareq Al Mafıach, Malezyalı ilahi grubu ve MEB Geçici Eğitim Merkezi Suriyeli Çocuk Korusu tarafından sunulan dinletilerle devam etti.
 
Ülkemizde bulunan yabancı misafirlerimiz tarafından anlatılan başarı hikâyelerinin de yer aldığı etkinlikte; mahalle buluşmalarına özel hazırlatılan video yayımlandı ve Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU tarafından “Doğru Bilinen Yanlışlar” ve ülkemizde bulunan yabancıların “hak ve yükümlülükleri” konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.
 
Etkinlikte bulunan çocuklar için Hacivat-Karagöz gösterisi yapıldı ve günün anısı olarak içinde boyama kitapları ve kırtasiye malzemesi bulunan "MUYU" çantaları dağıtıldı.

Yabancı ve yerel toplum arasındaki bağların güçlendirilmesi ve her iki toplumun bir araya gelmesini sağlamak amacıyla düzenlenen "Uyum Mahalle Buluşmaları" Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilmeye devam edecek.

943   |   23/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır