A
A

“UYUM MAHALLE BULUŞMALARI-1” ANKARA’DA BAŞLADI

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın ilki 13 Mayıs 2019  Pazartesi günü Altındağ İlçesi Doğantepe Mahallesi’nde gerçekleştirildi.
 
Yerel halk ve yabancıların bir araya geldiği iftara; Ankara Valisi Vasip ŞAHİN, Vali Yardımcısı İsmail KÜRECİ, Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Altındağ Kaymakamı Erol KARAÖMEROĞLU, Ankara İl Göç Müdürümüz Bayram YALINSU, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Politika Geliştirme Bölüm Başkanı Neşe KILINÇOĞLU, Altındağ İlçe Müftüsü Enver TÜRKMEN ile çok sayıda yabancı konuk ve Doğantepe halkı katıldı.

İlçe Müftüsü Enver TÜRKMEN' in iftar duası ile başlayan program, Libya uyruklu Mohammad ŞİFAD'ın Kur'an tilaveti, Suriyeli gençlerden oluşan Göçmenler İlahi Grubu'nun dinletisiyle devam etti.  

İftar yemeğine katılan ve ramazanda tutulan oruç ve yapılan ibadetlerin kabul olması temennisinde bulunan Ankara Valisi Vasip ŞAHİN: "Sizlerden sadece beklediğimiz şey dua etmeniz, kardeşliğimizi ve dostluğumuzu pekiştirecek davranışlarda bulunmanız. Sizden tek ricamız inşallah refah günleri gördüğünüzde bu günleri ve kardeşliği unutmamanız." dedi. Vali ŞAHİN: "Uyum Mahalle Buluşmaları etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçen ve programa iştirak eden tüm vatandaşlara teşekkür etti.

Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ  ise yaptığı konuşmada Türkiye'nin 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere 4,8 milyon yabancıya ev sahipliği yaptığını hatırlattı. Suriyelilerin ülkemizde yaklaşık 8 yıldır kardeşçe yaşadığına değinen AYAZ: "Milletimizin hoşgörüsü, devletimizin desteğiyle bu günlere geldik. İnşallah bu yaptığımız faaliyetlerle hem bizim halkımızın hem de Suriyeli kardeşlerimizin birbirini daha iyi anlamaları noktasında gayret göstermekteyiz. İnşallah gelecek hem bizim hem de Suriyeli kardeşlerimiz için daha güzel olur." diye konuştu.

Uyum Mahalle Buluşmalarının Koordinatörü ve Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU etkinliğin amacı ile ilgili bilgi verdi. Program kapsamında, Türk ve yabancı aileler arasındaki dostluğu konu alan film gösterimi de yapıldı.

"Uyum Mahalle Buluşmaları" yabancı ve yerel toplum arasındaki bağların güçlendirilmesi ve her iki toplumun bir araya gelmesini sağlayacak bir sosyal ortamın oluşturulması amacıyla düzenleniyor. İlki Ankara'da gerçekleştirilen etkinlik, başka illerde de devam edecek. 

1432   |   14/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır
GENEL MÜDÜRÜMÜZ UNFPA TÜRKİYE TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜ