A
A

18 ARALIK ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nü Genel Müdürlüğümüz ve İl Müdürlüklerimizde  göçmenlerin de katılımıyla kutladık. 
Genel Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen açılış konuşmasında Türkiye’nin 190 milletten göçmene ev sahipliği yaptığına ve göç ile zenginleştiğine değinen Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz, Türkiye’nin uyum çalışmaları hakkında bilgi paylaştı.
Etkinlikte, Genel Müdürlüğümüzün göç ve göçmenliğe dikkat çekmek, farkındalığı artırmak ve karşılıklı uyuma katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “Büyüksün Türkiye” iletişim kampanyası ile göçmenlerin Türkiye’yi tanıyabileceği ve Türkiye’de bulunmayla ilgili yapması gereken işlemler hakkında bilgileri içeren 2019 yılında hizmete girmesi planlanan 6 dilli www.liveinturkey.gov.tr platformu tanıtıldı. 
Dünya genelinde 68,5 milyon insanın zorla yerinden edildiği ve bu kişilerden 25,4 milyonu aşkın kişinin mülteci statüsünde bulunduğu günümüzde 258 milyon göçmen bulunmaktadır. Birleşmiş Milletlerce göç ve göçmenler konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla 2000 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, Türkiye’de de göç olgusu bir kez daha kutlandı. Ankara’da Genel Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikle bu konudaki farkındalığın artması hedeflenerek göçlerin toplumları zenginleştiren bir olgu olduğu vurgulandı. 
Etkinlik kapsamında gerçekleştirdiği konuşmada Anadolu’nun tarih boyunca yüzlerce medeniyete ev sahipliği yaptığının ve bu topraklara olan göçlerle harmanlanarak zengin bir kültüre kavuştuğunun altını çizen Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz, “Bugün de 190 farklı milletten göçmene ev sahipliği yapıyoruz. 3,6 milyonu Geçiçi Koruma altındaki Suriyeliler olmak üzere yaklaşık 4,7 milyon göçmen ülkemizde yaşıyor. 2011 yılında Suriye’de başlayan insani kriz sonrası ülkemiz dini ve vicdani sorumlulukları gereği uygulamış olduğu açık kapı politikası ile ülkesinde en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumuna gelmiştir. Ülkemizde misafir ettiğimiz göçmenlerin 800 bini eğitim, iş kurma, emekliliklerini geçirmek gibi çeşitli amaçlarla ikamet izniyle kalanlardan oluşuyor. Bugün ev sahipliği yaptığımız göçmenler bizim zenginliğimiz. Göçmenler sosyal yaşantımıza, toplumumuza, kültürümüze ve ekonomimize katkı sunuyorlar. Bugün on binlerce yabancı ülkemizde eğitim hizmetlerinden faydalanırken, yüzbinlerce göçmen çalışma izniyle çalışıyor veya kendi işlerini kurarak ekonomik katkı sağlıyor.” dedi. 
“Büyüksün Türkiye”
Etkinlikte Genel Müdürlüğümüzün göç ve göçmenliğe dikkat çekmek, farkındalığı artırmak ve karşılıklı uyuma katkı sunmak amacıyla hayata geçirdiği “Büyüksün Türkiye” iletişim kampanyası da tanıtıldı. 
Genel Müdürlüğümüzün karşılıklı uyum konusunda birçok çalışma yaptığına değinen Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz, “Göç, bizim en büyük zenginliklerimizden biri. Bu hususun bilinmesi ve bu yaklaşımla birbirimizi kucaklamamız çok önemli. Türkiye’de bulunan göçmenler bizim misafirlerimiz. Misafir ettiğimiz göçmenlerle zenginleşiyoruz. Büyük bir göçmen nüfusuna kapılarımızı açmamız da bizim büyüklüğümüzün göstergesi. Bu sebeple “Büyüksün Türkiye” diyoruz. Bu yolla ülkemize, ülkemizi tercih eden göçmenlere ve de tüm göçmenleri kucaklayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Türkiye’de yaşayan göçmenler ile yerel halkın uyumunu ve karşılıklı etkileşim halinde yaşam biçimini konu alan reklam filmi, göç ve göçmenliğin bir zenginlik olduğunu vurgulayarak bu konuya dikkat çekiyor. Türkiye’nin üretkenliğini, sıcaklığını, bereketini sembolize eden ve bir Türk tarafından işletilen ekmek fırınında geçen filmde, göçmenler ve Türklerin uyum içinde yaşadığına vurgu yapılıyor. Filmde Seydou, Emily, Aygüzel ve İzzeddin isimli 4 göçmenin yolu Fırıncı İrfan ile kesişiyor. 
Göçmenlerin İhtiyacı Olan Tüm Bilgiler 6 Dilli Bilgi Platformu www.liveinturkey.gov.tr’de
Türkiye’de uyum ve entegrasyon konusunda yürütülen çalışmaları göçmenler ile paylaşan Genel Müdürümüz, göçmenlerin ihtiyacı olan tüm bilgilere erişebileceği bir bilgi platformu hazırlandığını duyurdu. 
Live in Turkey isimli platformun 2019 yılının başında Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça ve Farsça dillerinde hizmet vereceği bilgisini paylaşan Sayın Ayaz, “Hazırladığımız bilgi platformu Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’de yaşamak isteyen yabancılara yapılması gereken tüm işlemlere dair detaylı bilgi veriyor. Eğitim, sağlık, çalışma gibi bilgilerin yanı sıra Türkiye hakkında kültür, sosyal yaşam, sanat, spor, ulaşım, devlet yapısı, sosyal yaşam, ev kiralama ve satın alma gibi birçok genel bilgi yer alıyor. Bu platform aracılığıyla göçmenler Türkiye’yi ve Türk insanını, kültürünü çok yakından tanıyabilecek. Bunun yanı sıra vize, ikamet, çalışma, vatandaşlık, uluslararası koruma ve geçici koruma hakkında da tüm bilgiler ve yapılması gerekenler çok açık ve anlaşılır bir şekilde anlatılıyor.” dedi.
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nün coşkuyla kutlandığı ve yoğun katılımla gerçekleştirilen etkinlik hediye takdimi ile şiir, müzik ve dans gösterilerinin ardından pasta kesimi ile sonlandırıldı. 


2363   |   07/01/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır