A
A

18 ARALIK ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu, bu topraklara göç etmiş kültürlerin getirdiği zenginlikle bugün 191 farklı ülkeden yabancıya ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda gerçekleştirdiği sosyo-ekonomik kalkınmanın sonucu olarak ülkemizde; eğitim görme ve iş kurmanın yanı sıra emekli göçü gibi çeşitli amaçlarla pek çok yabancı ikamet izni ile ülkemizde yaşamaktadır. Merhamet kültürüyle yoğrulan Türkiye, yalnızca ikamet izniyle gelenlere değil aynı zamanda kendi devletinin ulusal korumasından faydalanamadığı için uluslararası koruma arayan pek çok yabancıya da kucak açmıştır.
Misafirperverliği ve hoşgörüsüyle tüm dünyada ün kazanmış olan Anadolu insanı, medeniyetinden aldığı bu büyük mirastan, zenginlikten beslenmektedir. Bu vesileyle 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Gününde göçmenlerimizin bir kez daha hatırlanmasını, bu konudaki farkındalığın artmasını önemsiyoruz. Bu etkinlikte göçlerin toplumları zenginleştiren bir olgu olduğu gerçeğinin herkesçe bilinmesini arzuladık 
Türkiye’deki tüm göçmenlere hizmet sunan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak, her zaman olduğu gibi 18 Aralık’ta da tüm göçmenlerin yanındayız. 18 Aralık’ın, göçmenlerle toplumun karşılıklı uyumunu desteklemek, kardeşlik hukukunu pekiştirmek için bir fırsat olduğu gerçeğiyle 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Organizasyonu’nu düzenledik.
Organizasyonda, Güney Afrika’dan, Norveç’e, Kanada’dan Güney Kore’ye, Rusya’dan, Etiyopya’ya Kadar 97 farklı ülkeden yaklaşık 2200 yabancı misafirimizi ağırladık.  Türki Cumhuriyetlerden pek çok misafirimizle birlikte, 240 Ahıskalı soydaşımızı da misafir ettik.
40 farklı kurum ve kuruluşun yer aldığı stand alanında 8 belediye, 9 kamu kurumu, 17 il valiliği ve 5 sivil toplum kuruluşu yer aldı.
Etkinlik alanlarımızda ise gün boyunca; koro dinletileri, kısa film gösterimleri, kum sanatı gösterisi, belgesel gösterimleri, Kuran-ı Kerim dinletisi, dans gösterileri, şiir dinletileri, müzik performansları, halk oyunları, tiyatro gösterisi gibi renkliliğimizi yansıtan etkinlikler gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü hakkında düşüncelerini paylaştı


TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Antalya Milletvekili Sayın Atay Uslu 18 Aralık
Uluslararası Göçmenler Gününü kutladı.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Basın Koordinasyon Merkezi

Muyu, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü'nü çocuklarla kutladı.
Sporcular 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü'nde yerlerini aldıAlanya Belediye Başkanı 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü'ne katılım sağladı


18 Aralık Dünya Göçmenler Günü, Dünyanın farklı noktalarından gelen renklerin buluşma noktası oldu
6898   |   21/12/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi