A
A

18 ARALIK ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ KUTLANDI


Uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü işbirliği ile gerçekleştirilen fotoğraf sergisi ve resepsiyon ile Ankara’da kutlandı.

Kutlama, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Osman GÜNEŞ, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU ve Bakanlığımızın diğer üst düzey yöneticilerinin yanı sıra, Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisi temsilcileri, Valilerimiz, Büyükelçilerimiz, konuyla ilgili Akademisyenler ile geçici korumamız altındaki Suriyeli çocuklar ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde ikamet izni ile yaşayan yabancıları temsil eden grupların katılımıyla gerçekleştirildi.

Her yıl BM, birçok ülke, göç alanındaki ulusal ve uluslararası kuruluş ve STK’lar tarafından 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; göçmenlerin yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. İçişleri Bakanlığımız Uluslararası Göçmenler Gününü ilk defa bu yıl kutladı.

Göçün pozitif imajını ve Türkiye’de göçün yönettiği düzensiz süreç yerine, göçü yöneten düzenli bir süreç oluşturma çabasını yansıtma amacıyla gerçekleştirilen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Etkinliği; Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) Türkçe dil eğitimi gören yabancı öğrencilerin verdiği mini konser ve sonrasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nden katılan göçmen sanatçıların piyano ve çello dinletisi ile başladı. Göçmen Yarenler Grubunun küçük solisti büyük beğeni topladı. 2 Kazak ve 4 İngiliz vatandaşından oluşan Ölüdenizli Yarenler Junior grubu Ankara’nın Bağları adlı şarkıyla geceye renk katarken, grubun 9 yaşındaki Kazak solisti Maria Zhukenova sempatik tavırlarıyla büyük ilgi topladı. Suriyeli çocuklar gönüllere seslendi Geceye katılan geçici korumamız altındaki Suriyeli çocuklar seslendirdikleri Türkçe ve Arapça şarkılar ile davetleri adeta büyüledi.

Ankara Cer Modern Sanat Merkezi’nde düzenlenen gecede sırasıyla Uluslararası Göç Örgütü Misyon Şefi Meera SETHİ, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla TOROS ve İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Osman GÜNEŞ’in dünyada ve ülkemizdeki göç süreçlerine ilişkin yaptıkları konuşmaların ardından, Fethiye ve Kilis’den gelen yabancı misafirler, 18 Aralık için hazırladıkları müzik ve dans gösterilerini sergiledi. Fethiye Kaymakamlığı’nın destekleriyle oluşturulan, Fethiye’de yaşayan yaşayan İngiliz ve Kazak Göçmenlerin oluşturduğu Yarenler Grubu yörük elbiseleriyle Ankara’nın Bağları türküsünü söyleyip oynadılar. Ekibin Kazakistan uyruklu 9 yaşındaki solisti Maria Zhukenova ve ona danslarıyla eşlik eden diğer grup üyeleri misafirlerin büyük sempatisini kazandı. Kilis Valiliği’nin destekleriyle kurulan ve Suriyeli çocuklardan oluşan ‘’Kardeş Sesler Korosu’’ seslendirdikleri Türkçe ve Arapça şarkılarla katılımcıların beğenisini topladı. Etkinlik; Göç Kısa Filminin izlenmesi, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Fotoğraf Sergisinin gezilmesi ve ardından Alanya, Kaş, Didim, Fethiye Kaymakamlıkları ve Kilis, Bursa ve Nevşehir Valilikleri ile Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinin Türkçe Öğrenim Merkezleri tarafından hazırlanan stantların ziyaret edilmesi ile sona erdi. Kamplarda yaşayan Suriyeli çocukların resimleri, onların umut dolu gönüllerini ve rüyalarını yansıtıyordu. 18 Aralık gecesine göçmenleriyle katılan il ve ilçelerimiz renkli stantlar oluşturdular.
 

15083   |   21/01/2014
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır