A
A

413 AHISKA TÜRKÜ ERZİNCAN’A YERLEŞTİRİLDİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Ukrayna’da yaşayan 413 Ahıska Türkünün İskân Kanunu kapsamınca Erzincan’a yerleştirilme işlemleri gerçekleştirildi.

      Ukrayna’daki iç karışıklıklar nedeniyle, ülkedeki Ahıska Türkleri Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kızılay Derneği, Erzincan ve Bitlis Valiliği eşgüdümü ile 26 Aralık günü Türk Havayollarına ait iki uçakla toplamda 92 aile olmak üzere 347 kişi ve aynı zamanda, yerleştirme tarihinden önce ülkemize giriş yapan ve Bursa ilinde geçici olarak ikamet eden 29 aile olmak üzere 116 kişi, toplamda 413 kişi, Genel Müdürlüğümüzce tahsis edilen 3 otobüs ile Erzincan’a getirildi.

      Ahıska Türklerinin Türkiye’ye getirilme iş ve işlemlerini koordine etmek amacıyla Ukrayna’ya gönderilen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli, yerleştirme kapsamında olan Ahıskalılarla bir araya gelerek süreç hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla toplantı gerçekleştirdi. Ahıska Türklerinin sorularının cevaplanmasının ardından Türkiye’ye doğru yolculuk başlangıcında vedalaşmanın hüznünün hâkim olduğu ortam Erzincan’da yerini sevince bıraktı.              
          Havalimanında Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan tarafından karşılanan Ahıska Türklerine karşılama töreni düzenlendi. Törende konuşan Sayın Yalçın Akdoğan, “Asıl vatanınıza hoş geldiniz. Ahıskalı soydaşlarımızla 1800’lü yıllardan itibaren aramıza sınırlar girdi. Ama gönüllerimizin arasına hiçbir mesafe girmedi.  Türkiye Cumhuriyeti bütün kurumları ve hükümetleriyle Ahıska Türklerine sahip çıkmıştır. Sizlerin Türkiye’ye getirilmesinde bütün kurumlara, özellikle Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne teşekkür ederim.” dedi.

Düzenlenen anahtar teslimi törenin ardından Ahıska Türklerine ikamet edecekleri Üzümlü İlçesindeki TOKİ Konutlarına yerleştirilmelerinde Genel Müdürlüğümüz personeli eşlik etti. 

 


20232   |   07/01/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır