A
A

75. TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI


Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun 75. Toplantısı, 11 Kasım 2014 tarihinde AB Parlamentosu’nun ev sahipliğinde Brüksel’de gerçekleşti. İki oturumdan oluşan toplantının gündeminde, “Türkiye-AB İlişkileri ve Katılım Müzakerelerinde Mevcut Durum”, “Vize Serbestisi Süreci ve Geri Kabul Anlaşması’nın Uygulanması” ve “Ortadoğu’da Son Durum” konuları yer aldı.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanları Sayın Afif DEMİRKIRAN ve Sayın Manolis KEFALOGIANNIS’in açılış konuşmalarının ardından başIayan 1. Oturumda, “Türkiye-AB İlişkileri ve Katılım Müzakerelerinde Mevcut Durum” konusunda Türk Hükümeti adına AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan BOZKIR ve Avrupa Komisyonu adına AB Genişleme ve Müzakereleri ve Bölgesel Politika Komiseri Sayın Johannes HAHN konuşma yaptı.

2. Oturumda “Ortadoğu’da Son Durum” konusunda T.C. Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin yaptığı konuşmanın ardından, “Vize Serbestisi Süreci ve Geri Kabul Anlaşması’nın Uygulanması” konusuna geçildi. Bu başlık altında “Vize Serbestisi Süreci”ne ilişkin T. C. Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin yaptığı konuşmanın ardından, Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS “Türkiye’deki Göç Yönetimi ve Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması” konulu kapsamlı bir sunum yaptı. Sunumunda ilk olarak Türkiye’deki yeni göç yönetimine değinen Sayın TOROS, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun Türkiye’nin bin yıllık geleneğinin bir tezahürü olduğunu belirtti.

Sayın Atilla TOROS Türkiye’deki yeni göç yönetimi konusunda kısa bir bilgi verdikten sonra, sunumunun Geri Kabul Anlaşması bölümünde, Türkiye’nin taraf olduğu geri kabul anlaşmalarına ilişkin hükümleri yürütmekten sorumlu kurumun Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olduğunun altını çizdi. Bu kapsamda Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’na ilişkin yapılan ve yapılacak çalışmaları anlatan Sayın TOROS, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın uygulanmasında külfet paylaşımının önemine dikkat çekti. Külfet paylaşımının sadece mali değil, sosyal ve kültürel külfet paylaşımı olarak algılanması gerektiğini belirtti. Toplantı genel değerlendirme ve soru-cevap kısmı ile sona erdi.
 

11818   |   15/11/2014
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi