A
A

BASINDA ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu toprakları bu topraklara göç etmiş kültürlerin getirdiği zenginliklerle bugün 191 farklı ülkeden insana ev sahipliği yapıyor. Ülkemizde eğitim görme, iş kurma, emekli göçü gibi çeşitli amaçlarla pek çok yabancı ikamet izni ile kalıyor. Bunun yanı sıra Türkiye yalnızca ikemt izniyle gelenleri değil aynı zamanda kendi devletinin ulusal korumasından faydalanamadığı için uluslararası koruma arayan pek çok yabancıya da kucak açıyor.

-Faruk Şüyün

 

 

Dünya nüfusunun yüzde 3’ü göçmen

Uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” Birleşmiş Mülletler tarafından 2000 yılında kabul edilen, göçmenlerin yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmak amacıyla bütün dünyada hatırlanan özel bir gün.

Türkiye’de de İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) bu günü özel etkinlikler ve iletişim çalışmaları aracılığıyla sahipleniyor.

250 milyon göçmen 

UNDESA’nın Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi) tahminlerine gore dünya üzerinde yarısını kadınların oluşturduğu 250 milyona yakın uluslararası göçmen bulunuyor. Bu sayı, dünya nüfusunun yaklaşık yuüzde 3’üne denk geliyor; yani her 30 kişiden 1’i göçmen statüsünde. 

 

En fazla göçmen alan ülkelerden birisi de Türkiye. Türkiye bugün 191 farklı ülkeden insana ev sahipliği yapıyor. Türkiye, yalnızca ikamet izniyle gelenleri değil aynı zamanda uluslararası koruma arayan pek çok yabancıya da kucak açıyor.

Bu vesileyle, Birleşmiş Milletlerce 2000 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nde, Türkiye’de de göçmenler bir kez daha hatırlandı.

Farkındalık şart

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü etkinliklerinin yanı sıra yazılı, görsel, işitsel ve dijital mecralarda birçok iletişim çalışması yapıldı. Türkiye’deki tüm göçmenlere hizmet sunan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) liderliğinde sosyal medyada paylaşılan #UluslararasıGöçmenlerGünü etiketi ise en çok ilgi gören konulardan biri oldu.


-Milliyet

250 Milyon Göçmen

 

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi (UNDESA) verilerine göre; 250 milyon uluslararası göçmen bulunuyor. Bu sayı dünya nüfusunun yüzde 3’üne denk geliyor. Türkiye de son yıllarda en çok göçmen alan ülkeler arasına girdi.  2000 yılında 18 Aralık (bugün) Göçmenler Günü olarak kabul edildi. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü bu günü sahipleniyor.

 

-Posta Gazetesi

 

2815   |   18/12/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır