A
A

BAŞKENT’TE “UYUM MAHALLE BULUŞMALARI-2” İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın ikincisi 15 Mayıs 2019  Çarşamba günü Mamak ilçesi Başak Mahallesi’nde gerçekleştirildi.
 
Yerel halk ve yabancıların bir araya geldiği iftara; Genel Müdür Yardımcımız Mehmet Sinan YILDIZ, Uyum İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanımız Osman KORAMAZ, Göç Politika ve Projeleri Dairesi Başkanımız Muhammet Selami YAZICI, Mamak Kaymakamı  Ziya POLAT, Ankara İl Göç Müdürümüz Bayram YALINSU, Mamak İlçe Müftüsü Ramazan ILIKKAN, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri ile çok sayıda yabancı konuk ve Başak mahallesi halkı katıldı.

İlçe Müftüsü Ramazan ILIKKAN’ın iftar duası ile başlayan program, kur’an tilaveti ile devam etti.

İtar programında konuşan Genel Müdür Yardımcımız Mehmet Sinan YILDIZ: “Ramazanın bereketini birleştirici tarafının hepimizi kuşatmasını cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Bu yaşadığımız şeyler bize gösteriyor ki  devlet denilen şey çok önemli bir şey. Irak’ta sorunlar olduğu dönemlerde de insanlar mağdur olduklarında Türkiye’ye sığındılar. Suriye’de yine sorunlar oldu kardeşlerimize biz kapımızı açtık, buraya geldiler. O yüzden bizim en büyük duamız Allah devletimize zeval vermesin.” dedi.

Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise : “Değişen dünyamızda değişmeyen bir gerçek var ki; insanlar bazen yaşam buldukları yerlerden değişik birçok sebeple ayrılabiliyor. Hangi gerekçeyle olursa olsun günümüzde var olan kaçınılmaz gerçeğin karşısında, kardeşliğin zirvesi ve en güzeli olan muhacir-ensar kardeşliğini bugün yeniden, hele de bu mübarek ayda hayatımıza aktarmalı, yaşam tarzı hâline getirmeliyiz.” şeklinde konuştu. 

Program, “Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” hakkında video gösterimi ve Uyum Mahalle Buluşmalarının Koordinatörü ve Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU' nun  Türk ve Suriyeli özelinde iki toplumu bilgilendirici sunumu ile devam etti. 
Sunumların ardından, Suriyeli Asım HALİL ve Mahalle yerlisi Şenel ŞAHİNKAYA başarı hikayelerini anlatıp kardeşlik mesajı verdiler.

"Uyum Mahalle Buluşmaları" yabancı ve yerel toplum arasındaki bağların güçlendirilmesi ve her iki toplumun bir araya gelmesini sağlayacak bir sosyal ortamın oluşturulması amacıyla düzenleniyor. İlk ikisi Ankara'da gerçekleştirilen etkinlik, başka illerde de devam edecek. 

1132   |   17/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır