A
A

Büyüksün Türkiye

190 Farklı Milletin Buluşma Noktası
 “Büyüksün Türkiye”
Binlerce yıldır sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu toprakları, bu topraklara göç etmiş kültürlerin getirdiği zenginlikle bugün 190 farklı ülkeden insana ev sahipliği yapıyor. 190 farklı ülkeden 3.6 milyonu geçici koruma altındaki Suriyeliler olmak üzere yaklaşık 4,7 milyon göçmen ülkemizde yaşıyor.
Tüm bu insanı politikaların ve geri göndermeme ilkesine bağlılığımızın sonucu olarak bugün Türkiye Dünya’da en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumuna gelmiş ve bu konum Birleşmiş Milletlerce de teyit edilmiştir.  
Misafirperverliği ve hoşgörüsüyle tüm dünyada ün kazanmış olan Anadolu insanı, medeniyetinden aldığı bu büyük mirasla bu zenginlikten besleniyor. Bu vesileyle 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nde göçmenlerin bir kez daha hatırlanmasını, bu konudaki farkındalığın artmasını ve göçlerin toplumları zenginleştiren bir olgu olduğunu biliyor ve herkesçe hatırlanmasını önemsiyoruz.  
Türkiye’deki tüm göçmenlere hizmet sunan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak, her zaman olduğu gibi 18 Aralık’ta da tüm göçmenlerin yanındayız. 18 Aralık’ın göçmenlerimizle toplumumuzun karşılıklı uyumunu destekleme, kardeşlik hukuku oluşturmak için bir fırsat olduğu gerçeğiyle 18 Aralık haftasında kamuoyu farkındalığının arttırılmasına katkı sunmayı hedefliyoruz.
Bu vesileyle Türk ve göçmenlerin birlikte, uyum ve hoşgörü içerisinde yaşamasını desteklemek; göç ve göçmenlikle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla bir çalışmaya imza attık ve “Büyüksün Türkiye” kampanyasını başlattık. 
Türkiye’de bulunan göçmenlerin her biri bizim misafirimiz ve misafir ettiğimiz göçmenlerle zenginleşiyoruz.  Büyük bir göçmen nüfusuna kapılarımızı açmamız da bizim büyüklüğümüzün göstergesi. Bu sebeple “Büyüksün Türkiye” diyoruz. Bu yolla ülkemize, ülkemizi tercih eden göçmenlere ve de tüm göçmenleri kucaklayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.
 
Büyüksün Türkiye filmini izlemek için tıklayınız.


22973   |   20/02/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır