A
A

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE “ORTADOĞU COĞRAFYASI VE GÖÇ” KONULU KONFERAS DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr.Yasin Aktay, Genel Müdürlüğümüzün konuğu olarak 13 Şubat 2019 tarihinde “Ortadoğu Coğrafyası ve Göç” konusunda konferans verdi. Eğitim Dairesi Başkanlığının düzenlediği etkinliğe; Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz, daire başkanlarımız, kurum personeli ve kurumumuzda staj yapan üniversite öğrencileri katıldı.
 
Konuşmasında dünya coğrafyasındaki güncel gelişmelere ve göç konularına değinen Prof. Dr. Yasin Aktay, “Türkiye’de kırdan kente göç dalgası 1950’den itibaren başladı. Sanayinin başlaması ile birlikte sadece 10 sene içinde kırdan kente göç yüzde 10 artan bir ülkeyiz. Dünyanın en önemli konularından biri, göçü bir sorun olarak ele almak yerine göçü fırsata çevirebilmesidir. Üniversiteyi kazanan kim varsa bu bir fırsattır Türkiye için dedik. Açılsın özel üniversiteler bunlar ülkenin ekonomisini canlandıracak şeyler. Dikkat edin Türkiye’nin ekonomisi canlanmışsa bu şekilde 15-20 yıl içerisinde Türkiye ekonomisi büyük bir atılım içerisine girmişse bu göçte sorunun fırsat olarak değerlendirilmesidir. Bu yaşanmış olan bir paradigma değişikliği yani sorunları fırsata dönüştürme, sorunlardan fırsat yaratmaktır” şeklinde konuştu.
 
Dünyanın her tarafından göç alan bir ülke konumunda olmamızın ülkenin gücüne güç kattığını vurgulayan Aktay “Bundan 20 sene önce Suriye’den bu göç olsaydı ülke altında ezilebilirdi. O zaman devletimiz bu göçe kapasitemiz ve gücümüz yok diye belirtmiştir” dedi. 2010 yılından sonra Türkiye’de manzaranın değiştiğini belirten Prof. Dr. Yasin Aktay ekonominin canlanması ile birlikte hem göç konusunda hem de tatil konusunda Türkiye’nin tercih edilen cazip bir ülke haline geldiğini belirtti.
 
Diğer ülkelerin göçe bakışını da değerlendiren Prof. Dr. Yasin Aktay, Amerika Birleşik Devlet (ABD)’nin dünyanın her tarafından göç ile aldığı insanlarla gücüne güç kattığının altını çizerek, “Bugün Avrupa ve ABD’ye çok büyük bir göç dalgası var bunlar siyasi ya da ekonomik nedenlerle. Latin Amerika ülkelerinde kitlesel göçler devam ediyor. Bunun nedeni hem kendi ülkelerinde çekilmez hale gelen iç savaşlar ve işsizlik ile ABD’nin iş fırsatı ve çekicilikleri var. Şimdi ABD’nin bu göç dalgasına karşı aldığı önlemler var. ABD’ye tüm dünyadan bir göç dalgası var, bir göç ülkesi. Amerika Birleşik Devletleri’nde kolay kolay sınır dışı edilme olayı yaşanmıyor. Her yıl 70 bin insana Green kart üzerinden vatandaşlık veriyor. ABD’nin gücü bu nüfus ile beslenen çeşitliliğinden geliyor” ifadesinde bulundu.
 
Konferans soru cevap oturumunun ardından Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz’ın, Prof. Dr. Yasin Aktay’a hediye takdimi ile sona erdi.

1462   |   15/02/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi