A
A

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN KATKILARI İLE “SİNEMA VE GÖÇ” KISA FİLM FESTİVALİ DÜZENLENDİ

Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü ve Genel Müdürlüğümüz iş birliği ile düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun da  katkıda bulunduğu "20. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler: Sinema ve Göç" başlıklı film festivali gerçekleştirildi. 
 
Etkinliğin ilk iki günü Türk sinemasının göçü tema edinmiş uzun metraj filmlerinin gösterimiyle tamamlandı. 
 
Etkinliğin ikinci bölümü, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı M. Selçuk YAVUZKANAT, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve İletişim Komitesi Başkanı Prof. Deniz BAYRAKDAR, Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melis BEHLİL ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un gerçekleştirdiği açış konuşmalarının ardından, alanında uzman konuşmacıların katıldığı konferanslar ile devam ederken, kısa film yarışmasının kazananlarına ödülleri verildi. 
 
Festivalde jüri üyeliği de yapan Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU "Oyuncak Bebek" filmiyle birincilik ödülüne layık görülen Serdal ALTUN adına Ömer DİŞBUDAK'a ödülünü takdim etti. ALTUN’a tebriklerini ileten KADIOĞLU gerçekleştirdiği konuşmada göçün sanata etkisine vurgu yaptı: “Göç olayı gurbetin, hasretin ve özlemin çıkış nedenlerindendir. Sanat adeta bu duygulardan ilham almıştır.” dedi. 

Kısa film yarışmasında ikincilik ödülü "Krampon" filmiyle Abdullah ŞAHİN’e ve üçüncülük ödülü "Penaber" ile Ramazan KILIÇ’a verildi. Jüri Özel Ödülüne ise "Adam" filmiyle Emil ALİ layık görüldü. 

Törenin ardından ödül sahipleri, jüri üyeleri ve festival komitesi hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu yıl ilk defa İngilizce olarak gerçekleştirilen, “Sinemada Göç” konusunun farklı açılardan masaya yatırıldığı ve “Göç” temalı film gösterimlerinin yer aldığı festival, sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.  

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak, festivale verdikleri katkı ve çalışmalarından dolayı Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanlığına tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

659   |   10/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi