A
A

GENEL MÜDÜRÜMÜZ IV. ULUSLARARASI OMBUDSMANLIK SEMPOZYUMUNDA KONUŞTU

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun ev sahipliğini üstlendiği IV. Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu 2-3 Mart tarihlerinde Ankara’da gerçekleşti. “Göç ve Mülteciler” gündemiyle düzenlenen sempozyumun ikinci gününe Sayın Bakanımız Süleyman Soylu ve Sayın Genel Müdürümüz Atilla Toros konuşmacı olarak katıldı.
 
İkinci günün ilk oturumu olan “Göç ve Mülteci Politikaları” oturumunun açılış konuşmasını yapan Sayın Süleyman Soylu, dünyanın 21. yüzyıla medeniyet seviyesine yakışmayan bir terör ve göçle başladığını belirtip kitlesel göçün en büyük sebebinin terör ve şiddet olduğunu ifade etti.

Türkiye’deki göç sorunuyla ilgili sahada çalışanlara da teşekkür eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, alınan kararların sahada uygulanmaması halinde bir öneminin bulunmayacağını, bu kapsamda Göç Politikaları Kurulu’nu topladıklarını vurguladı.

Günün ikinci oturumu olan “En Mağdur Mülteciler: Kadınlar ve Çocuklar” oturumunda Bosna Hersek Ombudsmanı Jasminka Dzumhur, Makedonya Ombudsmanı Ixhet Memeti, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ile konuşmacı olan Genel Müdürümüz Atilla Toros “Ülkemizin, bulunduğu coğrafyada, göçmenlere kapılarını açan, ihtiyaç duyanları koruma altına alan ve dünya kamuoyu tarafından da saygı duyulan bin yıllık köklü bir merhamet toplumu olma geleneği bulunduğunu ifade etti. Göç sürecinde yaşanan sıkıntılardan ve olaylardan en çok etkilenenlerin çocuklar ve kadınlar olduğunu, göç literatüründe bu grupların özel ihtiyaç sahibi ya da diğer adıyla hassas gruplar olarak değerlendirildiğini belirten Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, Genel Müdürlük olarak çocuğun yüksek yararını gözetmenin başlıca önceliklerimiz arasında olduğunu, mevzuatımıza göre refakatsiz çocukların kesinlikle geri gönderme merkezlerinde tutulmadığını, çocuğun görüşü dikkate alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sevgi Evlerine veya koruyucu ailenin yanına yerleştirildiğini söyledi.

Konuşmasında ayrıca Genel Müdürlük olarak kadın ve çocuk mültecilerin gerçek problemlerini ve ihtiyaçlarını ortaya çıkaran, mültecilerin yasal hakları konusunda farkındalık artıran çalışmalar yaptıklarını belirten Genel Müdürümüz Atilla Toros yürütmekte olduğumuz faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Oturum, konuşmaların ve yöneltilen sorulara verilen cevaplarından ardından konuşmacılara plaket takdiminin ardından sona erdi.

9264   |   09/03/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi