A
A

GENEL MÜDÜRÜMÜZ ÜNİVERSİTELERARASI KURUL TOPLANTISINA KATILDI

Genel Müdürümüz Sayın Atilla TOROS Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nda düzenlenen Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’na katıldı.

Kurulda; İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU ve YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ tarafından, 27.10.2016 tarihinde, “veri paylaşımı” ve “uluslararası öğrencilerin ikamet izinleri süreçlerinin kolaylaştırılması” konularında imzalanan 2 ayrı protokolün uygulamasına yönelik yapılan çalışmalar ve sürecin nasıl işleyeceği konusunda üniversite rektörlerine ve ilgili kamu kurumlarının yöneticilerine bilgi verildi.

Kurul’da sunum yapan Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS, veri paylaşımı protokolü ile üniversiteler tarafından kullanılan Yükseköğretim Bilgi Sistemi YÖKSİS ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi GöçNet arasında güvenli veri paylaşımıyla işlemlerin hızlandırılmasının ve düzensiz göçün önlenmesine katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Veri paylaşımının, öğrenci bilgilerinin güvenliğinin sağlanmasına ve belgede sahtecilik gibi birçok olumsuzluğun önüne geçilmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Sayın Atilla Toros, süreçler kısaltılarak uzun bürokratik işlemlerin önleneceğini ve yükseköğretim kurumlarının üniversitelere kayıt yaptıran yabancı öğrencilerin ülkemizdeki yasal kalma durumlarını denetleyebileceğini ifade etti.

Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS, ikamet izinleri süreçlerinin kolaylaştırılması amacıyla düzenlenen protokol ile Türkiye’de ön lisans, lisan ve lisansüstü eğitim alan uluslararası öğrenciler ile üniversitelerimizde çalışan akademisyenlerin ve yabancı doktora öğrencilerinin yabancı uyruklu eş ve çocuklarının e-ikamet siteminden başvuru yaptıktan sonra randevu tarihi beklemeksizin ikamet izni işlemleri için gerekli belgeleri ilgili üniversiteye teslim edebileceklerini söyledi.

Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla Toros, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Göç Araştırmaları Merkezi ile üniversitelerin ortak çalışmalar yürütebileceği, göç konusunda strateji belirlenmesinde yapılacak bu ortak çalışmalar sonucu ortaya çıkacak sinerjinin yol gösterici olacağını belirtti.

9425   |   10/04/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi