A
A

GENEL MÜDÜRÜMÜZÜN BRÜKSEL ZİYARETİ

Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanımız Gülbahar El Nasharty, 26 Mart 2019 tarihinde TOBB Brüksel Temsilciliğinde düzenlenen "Göçmenlerin İşgücü Piyasalarına Entegrasyonu-Projeler ve Politikalar" başlıklı programa katıldı.
 
Programda konuşan Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz: "Toplumumuz ve göçmenlerin daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için adil külfet paylaşımı gerekiyor. Aksi halde gelecekte Türkiye, Avrupa veya Yunanistan olarak yeni bir göç krizi ile karşılaşabiliriz." dedi.
 
Türkiye'nin, dünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğunu hatırlatan Genel Müdürümüz Ayaz: "Şu anda Türkiye, farklı statülerde 4,8 milyon yabancıya ev sahipliği yapıyor. Bunların 3 milyon 600 binden fazlası Suriyeli. Buna ilave olarak Afganistan, Irak, Pakistan, İran ve diğer ülkelerden uluslararası koruma başvurusunda bulunan ve koruma statüsünde olanlar var." diye konuştu.
 
Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz, Türkiye'de 900 binden fazla oturma izni sahibi bulunduğunu, 2019 sonunda bu rakamın 1 milyona ulaşmasını beklediklerini söyledi.
 
Suriyeli ve diğer ülkelerden gelen göçmenler için ciddi çaba harcadıklarını anlatan Genel Müdürümüz Ayaz: "Göçmenlere sağlık ve eğitim gibi temel kamu hizmetlerine erişim hakkı sağlıyoruz. Ayrıca onları iş gücü piyasasına entegre etmeye çalışıyoruz." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'deki Suriyelilerin 2 milyonunun çalışma yaşında bulunduğuna dikkati çeken Genel Müdürümüz, onların iş gücü piyasasına entegrasyonunun kolay olmadığını anlattı.
 
Suriye'de yaşananların bir insanlık krizi olduğunu vurgulayan Genel Müdürümüz Ayaz: "Toplumumuz ve göçmenlerin daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için adil külfet paylaşımı gerekiyor. Aksi halde gelecekte Türkiye, Avrupa veya Yunanistan olarak yeni bir göç krizi ile karşılaşabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz, daha iyi bir göç yönetimi için göçün temel sebeplerine kaynak ülkelerde odaklanmak gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ise konuşmasında: "Biz kapılarımızı 3 milyon 600 bin insana açtık. Bu, bizim 3 milyon 600 bin hayat kurtardığımız anlamını taşıyor." dedi.
 
Bozay, göçmenlerin entegrasyonuna yönelik çalışmalara yoğunlaşılması gerektiğine dikkati çekerek: "Şimdiye kadar 70 bin Suriyeliye çalışma izni verdik ve daha fazlasını yapmak için çalışıyoruz." diye konuştu.
 
Programa, AB kurumları, çeşitli dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

953   |   27/03/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi