A
A

GERİ KABUL ANLAŞMASININ UYGULANMASINDA İNSAN HAKLARI KONULU EĞİTİM VERİLDİ

2014 yılının Eylül ayında başlatılan “Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın Uygulanmasına Yönelik, İnsan Hakları Temelli Çerçevenin Oluşturulmasında Türkiye’nin Desteklenmesi” projesi kapsamında, “Vatansızlar ve Üçüncü Ülke Vatandaşları için AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın İnsan Hakları Gözetilerek Uygulanması” konulu eğitim programı düzenlendi.

Uygulayıcılar ve uzmanların katılımıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ilgili personelinin kapasitelerinin güçlendirilmesi ve geri gönderme merkezlerindeki göçmenlerin insan haklarının korunmasını amaçlayan eğitim programı, 10-11-12 Ağustos 2015 (I. Grup) ve 11-12-13 Ağustos 2015 (II. Grup) tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşmasının uygulanmasını teminen oluşturulacak geri kabul sisteminin insan hakları ve uluslararası standartlar gözetilerek uygulanmasını sağlamaya yönelik düzenlenen eğitimde, Aydın, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli ve Van İl Göç İdaresi Müdürlüklerinde özellikle sınır dışı ve düzensiz göç birimlerinde çalışan il göç uzmanları, sosyolog ve psikologlar yer aldı.

Akademisyenlerden Prof. Dr. Nuray EKŞİ, Yrd. Doç. Bertan TOKUZLU ve Dr. Tolga ŞİRİN’in değerli bilgilerini aktardığı, Uluslararası Göç Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Mülteci Hakları Merkezinin yanı sıra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü uzmanlarının da eğitim verdiği program verimli ve başarılı bir şekilde tamamlandı.

10720   |   25/08/2015
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır