A
A

GÖÇ İDARESİ AHISKA TÜRKLERİNE KUCAK AÇMAYA DEVAM ETTİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce Ukrayna'daki iç karışıklıklar nedeniyle ülkedeki Ahıska Türklerinin İskân Kanunu ile 2015 tarih ve 7668 sayılı Bakanlar Kurulu kararı kapsamında Türkiye'ye yerleştirilme işlemleri 175 Ahıska Türkü ile devam etti.
 
Türk Havayollarına ait özel kiralanan uçakla 01.06.2016 tarihinde Muş Havalimanına getirilen 117 Ahıska Türkü (45 aile), Bitlis ilinin Ahlat ilçesine yerleştirildi. 117 kişilik Ahıska Türkünden oluşan heyetin yanı sıra Bursa'da geçici olarak ikamet ettirilen 58 Ahıska Türkü de (18 aile) otobüslerle Ahlat'a getirilerek yerleştirme işlemleri yapıldı.
 
Ahıska Türklerinin Türkiye’ye getirilme iş ve işlemlerini koordine etmek ve yerleştirme kapsamında olan Ahıskalılarla bir araya gelerek süreç hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla Ukrayna’ya giden Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli, Poltova ve Harkov şehirlerinde toplantılar gerçekleştirdi. Ahıska Türklerinin sorularının cevaplanmasının ardından, Türkiye’ye doğru yolculuk başlangıcında vedalaşmanın hüznünün hâkim olduğu ortam, Muş Havalimanında yerini sevince bıraktı.
 
Havalimanında Ahıska Türklerini Muş Vali Yardımcısı Sayın Ali SAKAR, Bitlis Vali Yardımcısı Sayın Kamil GÜZEL, Ahlat Kaymakamı Sayın Bülent TEKBIYIKOĞLU ile Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Salih BIÇAK karşıladı.
 
Karşılamanın ardından düzenlenen yemek sonrası otellerine yerleştirilen Ahıska Türkleri, 02.06.2016 tarihinde Bitlis ilinin Ahlat ilçesine götürüldü. Bitlis Valisi Sayın Ahmet ÇINAR'ın katılımı ile düzenlenen tören ile Ahıska Türklerinin ikamet edecekleri TOKİ Konutlarına yerleştirilme işlemleri gerçekleşti. Tören boyunca hazır bulunan Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz personelince çocukların uyum sürecini kolaylaştırmak üzere hazırlanan Muyu Çocuk Seti dağıtıldı.
 
Dördüncü kafilenin Ahlat'a yerleştirilmesinin ardından Türkiye'ye getirilen Ahıska Türkü sayısı 1299'a ulaştı.

13570   |   16/08/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır