A
A

GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSTİŞARE TOPLANTISI

Ankara Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yanısıra İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz, Genel Müdür Yardımcısı Salih BIÇAK, Daire Başkanları ve 81 İl Göç İdaresi Müdürü katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı ev sahibi olarak Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah AYAZ yaptı. Ülkemizin maruz kaldığı en büyük göç akınına sebep Suriye krizinin tam ortasında kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün, bir taraftan krizi yönetmeye çalışırken aynı zamanda da 81 ilde teşkilatlanma çalışmalarını yürüttüğünü belirten Ayaz, büyük bir aile olan Genel Müdürlüğün, 81 il müdürlüğü 20 geri gönderme merkezi, 2 kabul ve barınma merkezi ve 1 insan ticareti mağdurları sığınma eviyle hizmet verdiğini belirtti.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak; ülkemizin, dil, din, ırk ayrımı gözetmeden göçmenlere kapılarını açan, ihtiyaç duyanları koruma altına alan ve dünya kamuoyu tarafından da saygı duyulan merhamet geleneğini sürdürmeye devam edeceklerini ifade eden Ayaz, çalışmalarından dolayı İl Müdürlerine teşekkür ederek, önümüzdeki dönemde de aynı tempoyla çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Daha sonra 81 ilin Göç İdaresi müdürlerine seslenen Bakan Soylu “Türkiye’de 3 milyon 69 bin 963 Suriyeli, yaklaşık 207 bin Iraklı, yaklaşık 133 bin Afganlı ve diğer yabancılarla birlikte toplamda yaklaşık 4 milyon göçmen bulunmaktadır. Bunu gerek medeniyetimizin ve insanlığımızın bize vermiş olduğu anlayışla, gerek devlet olma aklıyla, gerekse de kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması aklıyla bu teşkilatlarımızla topyekun yönetmeye çalışmaktayız” şeklinde konuştu.

 Türkiye’nin 20. yüzyılın etiketi haline gelmiş olan terör ve özellikle göç konularında dünya ortalaması üzerinde bir tecrübeye ve birikime sahip olduğunu söyleyen Bakan Soylu, “Biz dünyanın en zengin ülkesinin vatandaşları elbette değiliz ama biz bugün onlarca göçmenin sorumluluğunu alacak kadar yürekli, dünyanın gelişmiş ülkelerinin cebinde akrep varken, bu meseleye 25 milyar doların üzerinde para harcayacak kadar güçlü ve tek beklentisi insanlık olan, tek beklentisi Allah rızası olan, tek beklentisi medeniyetimizin bize bıraktığı emanete sahip çıkmak olan, coğrafyamızda yaşanan haksızlıklara ‘dur’ demek olacak kadar tok bir milletin evlatlarıyız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamayı hatırlatan Soylu, “2014-2017 yılları arasında Suriyeliler’in karıştıkları olaylar yüzde 1.32 olduğunu ve bu sayının bizim emniyet ve jandarma güvenlik istatistiklerine göre ortalama Türkiye istatistiklerine göre üç kat daha düşük olduğunu ifade eden Soylu, son günlerde Suriyelilerle Türk vatandaşlar arasında bilinçli olarak köpürtülmeye çalışılan gerginliğe ve fitne çalışmalarına karşı son derece dikkatli olmaları yönünde İl Göç İdaresi Müdürlerine uyarılarda bulundu.

8909   |   27/07/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi