A
A

GÖÇ KURULUNUN YEDİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’nin yabancılarla ilgili göç stratejilerini belirlemek, koordinasyonunu ve uygulanmasını takip etmekle görevli Göç Kurulu, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu başkanlığında 24 Ocak 2019 Perşembe günü Ankara’da Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde yedinci kez toplandı. 
Toplantıya; İçişleri Bakan Yardımcımız, Genel Müdürümüz, Adalet Bakan Yardımcısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Dışişleri Bakan Yardımcısı, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Sağlık Bakan Yardımcısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Sahil Güvenlik Komutanı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı, İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı, Türk Kızılayı Genel Müdürü, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür Vekili, MSB Lojistik Genel Müdür Yardımcısı katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sayın Bakanımız, “Türkiye olarak göçe sebep olan bir ülke değiliz, göçe maruz kalan ama bunu engellemek yerine ülke menfaatlerimizi, güvenliğimizi koruyarak vicdanlara uygun bir şekilde yönetmeyi tercih eden bir ülkeyiz. Bu konuda vicdan ortaya koyan ne yazık ki dünyada tek ülkeyiz.” dedi. 
Göç ile ilgili atılan adımların rastgele ve günübirlik değişen adımlar olmadığının altını çizen Sayın Bakanımız “Devletimizin yüz yıllara dayanan bir göç tecrübesi var. Türkiye’deki her göçmen bugün kayıt altındadır. Bu konuda çağrı merkezlerimiz, başvuru merkezlerimiz, yasal düzenlemelerimiz mevcuttur. Göç konusunda hukuk alanının dışında kalmış hiçbir konu bugün mevcut değildir.” şeklinde konuştu. 
Göç konusunun tüm paydaşlarının istişare fırsatı bulduğu toplantıda; Genel Müdürümüz Abdullah Ayaz, göç alanındaki mevcut duruma ilişkin 2017-2018 karşılaştırmalı analiz hakkında sunum gerçekleştirdi. Göç Politikaları ve Projeleri Dairesi Başkanımız Muhammet Selami Yazıcı ise “Türkiye’deki Yabancıların Statülerine Göre İhtiyaç Analizi”ni kurul üyelerine aktardı. Genel Müdürlüğümüzün sunumlarının ardından Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür Vekili Sayın Erkan Kılıç ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Erdem’in sunumları ile Göç Kurulu sona erdi. 

1927   |   25/01/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır