A
A

GÖÇ POLİTİKALARI KURULU TOPLANDI

GÖÇ POLİTİKALARI KURULU TOPLANDI
 
Göç Politikaları Kurulu Toplantısının üçüncüsü İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU başkanlığında Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde gerçekleştirildi.
 
Toplantıya TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Antalya Milletvekili Atay Uslu ve İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar, Dışişleri, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Kültür ve Turizm, Maliye, Milli Eğitim, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Sağlık, Kalkınma bakanlıkları bürokratları ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Mehmet Köse ve Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz katıldı.
 
Toplantının açılışında konuşma yapan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, Batı’nın göç konusundaki duyarsızlığını eleştirerek, Avrupa’nın göçü Ortadoğu ve Türkiye’yi zayıflatma aracı olarak gördüğüne dikkati çeken Soylu, Batı’nın Ortadoğu ile ilgili hiçbir sorunda elle tutulur bir çözüm üretmediğini belirtti.
 
Türkiye’nin yüzlerce yıllık göç yöneti̇m tecrübesiyle bu meseleyi doğru şekilde yönetmeye yetecek seviyede olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, şöyle konuştu:
“Ülkemizde halen 4 milyon 351 bin 709 yabancı bulunmaktadır. Bunun 3 milyon 303 bin 113'ü Suriyeli, 462 bini Irak, Afgan, İran ve diğer uyruklulardan oluşmaktadır. Yasal olarak ikamet edenleri̇n sayısı ise 586 bin 596 kişidir. 3,3 milyon Suriyelinin 227 bin 332'i 10 ilimizdeki 21 kampta bulunmaktadır. Türkiye'nin göç ve mülteci politikası 3 esasa dayanmaktadır: Kapımıza gelmiş insanları geri çevirmemek, onları zulüm ve ölüm tehlikesi geçmeden geldikleri yere göndermemek ve göçü kontrollü bir şekilde yönetmek. Bu noktada, 2013 yılında kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, kurumsal yapılanmasını yoğun bir kitlesel göç baskısı altında tamamlamaya çalışmış ve etkin bir göç yönetimi için çalışmalarını hızlandırmıştır.” 
 
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, Ortadoğu'da barış ve huzur tesis edildiği oranda, kitlesel göç sorununun da azalacağına işaret ederek, Fırat Kalkanı Harekatını'nın başarıya ulaşması ile Azez, Soran, Aktarin, Mare, Çobanbey ve Cerablus’ta kontrol sağlandığını ve bu bölgelere Suriyelilerin geri dönüşünün mümkün hale geldiğini ifade etti.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, 7 Eylül 2016 ila 9 Kasım 2017 tarihlerinde Gaziantep Karkamış Kara Hudut Kapısı'ndan 53 bin 456, 9 Ekim 2017 tarihi itibarıyla da Kilis Öncüpınar Kara Hudut Kapısı'ndan 18 bin 148 olmak üzere toplam 71 bin 604 Suriyelinin Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine geri̇ dönüş yaptığını kaydetti.
 
Göçmenlerle ilgili 328 milyon avroya yaklaşan bütçeye sahip 65 projeden en önemlilerinden birinin Suriyelilerin kişisel verilerini doğrulama amacıyla hayata geçirilen biyometrik kayıtların güncellenmesi projesi olduğunu anlatan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, 2018’in sonuna kadar tüm Suriyelilerin verilerinin güncellenmesinin hedeflendiğini bildirdi.
 
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, ikamet izinlerinin daha hızlı yapılabilmesi için e-ikamet uygulamasına da geçildiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu uygulama ile 2016 yılında 490 bin 799, 2017 yılında ise kasım ayı itibariyla 512 bin 296 kişiye ikamet izni verilmiştir. Ayrıca soydaşlarımızın öz yurtlarına yerleştirilmesi kapsamında pilot bir uygulama denenmiş ve iskan politikamızın temelleri oluşturulmuştur. 2015 yılında Bakanlar Kurulunun aldığı karar doğrultusunda Ukrayna’da çatışma bölgelerinde yaşayan 2 bin 513 Ahıska Türkü Bitlis ve Erzincan illerimize yerleştirilmiştir. 722 kişinin iskan işlemleri de devam etmektedir. Bu yıl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Afganistan ve Irak’a 15 charter seferi düzenlenmiştir.” 
 
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, toplantıda göçmenlerin toplumla karşılıklı uyumunun sağlanması için kamu kurum ve kuruluşları iş birliğinde hazırlanan uyum starateji belgesi ve ulusal eylem planının da görüşüleceğini belirterek, “157 YİMER” çağrı merkezine gelen çağrılar sayesinde Kasım 2017 verilerine göre 8 bin 28 yabancının göçmen kaçakçılığına konu olmaktan ve mağduriyetten kurtarıldığını kaydetti.
 
Bu çağrıların Sahil Güvenlik Komutanlığına yönlendirilmesi sonucunda 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde Ege ve Akdeniz açıklarında kurtarılan göçmen sayısının 14 bin 429 olduğunu i̇fade eden Soylu, ekim ayı sonu itibarıyla kolluk kuvvetleri tarafından yakalanan 136 bin 662 düzensiz göçmenden 28 bininin sınır dışı edildiğini belirtti.
 
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, AB ile Türkiye arasındaki mutabakat çerçevesinde geri gönderilen kişi sayısının da 11 bin 339 olduğunu dile getirerek, 20 Mart 2016'dan önce Ege adalarına günlük ortalama geçişlerin 8 binler civarında olduğunu, 2017’de bu sayının 78’e gerilediğini anımsattı.
Bakan Soylu, 15 ilde 19 geri gönderme merkezinin bulunduğunu, 9'unun inşaatının devam ettiğini, 7'sinin ise proje aşamasında olduğunu söyledi.
Düzensiz göçle mücadelede Jandarma ve Emniyetin karada, Sahi̇l Güvenlik Komutanlığının denizlerde yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, şunları kaydetti:
 
Kaçak göçmen botunu durdurmak amacıyla pervaneye dolanan ip düzeneklerini kullandıklarını anlatan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, başkalarının yaptığı gibi botları batırmanın bir seçenek olamayacağını belirtti.
 
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU, “Kalbimizi kiralık vermedik. Dolayısıyla maliyetleri yüksek de olsa Türki̇ye göçü yönetmeyi insani değerler ölçüsünde sürdürecek ve bundan gurur duyacaktır.” dedi.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU’nun konuşmasının ardından Genel Müdürümüz Sayın Abdullah Ayaz, basına kapalı devam eden kurulda, katılımcılara sunum yaptı.
 
Yapılan istişarelerin ardından Göç Politikaları Kurulu sona erdi.

5579   |   20/11/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi