A
A

İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN SÜLEYMAN SOYLU KAYIT GÜNCELLEME PROJESİNİ BAŞLATTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Suriyelilerin Kayıtlarının Güncellenmesi Projesi'nin açılışına katıldı.

Hatay İl Göç İdaresi Müdürlüğünde 7 Ocak'ta gerçekleştirilen proje açılışı etkinliğinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Hatay Valisi Erdal Ata ve Genel Müdürümüz Atilla Toros eşlik etti.
 
Türkiye'de, Çerkezler, Arnavutlar, Boşnaklar, Tatarlar ve Arapların birlikte, güven içinde yaşadığını dile getiren  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bunun da bu milletin ortaya koyduğu büyük asaletten kaynaklandığını ifade etti.

Türkiye'nin tarih boyunca birçok mazluma sahip çıktığına, misafirperverlik gösterdiğine işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Biz, bugün yaklaşık 3 milyon Suriyeli’nin sadece ihtiyaçlarını karşılayan, onlara bu coğrafyayı vatan yapan, toprak yapan, güven içerisinde olmalarını sağlayan bir anlayışı ortaya koymuyoruz; tarihimizle, medeniyetimizle tekrar yüzleşiyoruz. İnsanlığı ve medeniyeti unutmaya çalışan bütün dünyaya, bunların unutulmayacak bir şey olduğunu Anadolu coğrafyasından tekrar hatırlatıyoruz.” dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün hali hazırda kayıtları bulunan Suriyelilerin bilgilerinin doğrulanması ve güncellenmesi için çok anlamlı bir çalışma başlattığına işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları söyledi:
"İlk yaptığımız kayıtlar ve ondan sonra desteklediğimiz kayıtlarda 57 farklı türde veri almıştık. Şimdi güncelleme çalışmasıyla 99 ayrı türde veri alınacak ve bilgileri güncellenen Suriyeli kardeşlerimize de hak ve hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan yeni ve güvenlikli geçici koruma kimlik kartları da bugün itibari ile verilecektir. 6 ay içinde tamamlanması planlanan çalışmaların sonucunda Suriyeli kardeşlerimizin kişisel, adres, mesleki, eğitim ve özel ihtiyaç durumlarına ilişkin en detaylı bilgiler elde edilecektir. Bu sayede hem bu kardeşlerimizin sosyal hayata daha iyi uyum sağlayabilmesini temin etmek hem de bütün bunları karşılayabilmek için gerekli verilere hep birlikte ulaşmış olacağız. Özellikle güvenlik noktasında bir zaaf oluşmasının hep birlikte önüne geçmiş olacağız." dedi.

Projenin 6 ay içinde neticelendirileceğini ve özellikle elde edilecek verilerle daha iyi hizmet yapabilme kabiliyetlerini arttıracaklarını ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını  "Allah yardımcımız olsun, Allah bugün bu ülkenin güvenliği ve selameti için gözünü kırpmadan ülkenin ve milletimizin nöbetini bekleyen evlatlarımızın muhafazasını sağlasın." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, projenin hayata geçmesinden dolayı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü tebrik ettiğini belirtti.

Genel Müdürümüz Atilla Toros ise, Genel Müdürlük olarak kuruluş sürecinden bu yana Suriye’den gelen misafirlerimizin kayıt, kimliklendirme, yabancı kimlik numarasının verilmesi, temel hak ve hizmetlere erişimlerinin sağlanması, gönüllü geri dönüş, üçüncü ülkeye yerleştirme gibi çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Parmak izi üzerinden güncelleme işlemlerinin yapılacağı bu proje kapsamında 350’si Arapça bilen veri güncelleme personeli olmak üzere toplam 509 personel istihdam edileceğini belirten Atilla Toros, 11 tır ve 21 van tipi araç olmak üzere toplamda 133 kayıt masasından oluşan mobil kayıt araçları da kullanılarak 6 ay içerisinde ülkemizde bulunan tüm Suriyelilerin kayıtlarının güncelleneceğini ve verileri güncellenen Suriyelilere yeni güvenlikli kimlik belgelerinin dağıtımının yapılacağını söyledi.

Hatay Valisi Erdal Ata da kentte kayıtlı 451 bin Suriyelinin misafir edildiğini ancak bunların bir kısmının farklı illere gittiğini belirten Erdal Ata, "Dolayısıyla bu kayıtların Türkiye genelinde yenilenmesine büyük bir ihtiyaç duyulduğunu, bu çalışma hem ülkemizde nerede kaç Suriyeli yaşıyor bunun tespiti açısından hem de ülke güvenliği ve diğer yönlerden kardeşlerimize vereceğimiz, eğitim, sağlık hizmetleri için önemlidir." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açılış konuşmalarının ardından, Suriyeli çocuklara eğitim ve oyun seti, engelli Suriyelilere de tekerlekli sandalye hediye etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, geçici koruma kimlik kartlarının basımıyla ilgili Hatay İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alması ve geçici koruma kimlik kartları basılan Suriyelilerle sohbet etmesinin ardından program sona erdi.

13013   |   16/02/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi