A
A

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İLE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI ARASINDA PROTOKOL

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında ülkemizde bulunan yabancı uyruklu yükseköğretim öğrencileri ile akademisyenlerin ve ailelerinin ikamet izni işlemlerinin hızlandırılması ve güvenli veri paylaşımının sağlanması amacıyla iki ayrı protokol imzalandı.

Veri paylaşımıyla ilgili protokol ile; yabancı öğrencilerin kayıt dondurma, kayıt yenilememe, öğrenimini sürdüremeyeceği konusunda ortaya çıkan kanıtlar (başarısızlık, devamsızlık vs.) ve ilişik kesme gibi durumlarının ilgili yükseköğretim kurumlarınca valiliklere bildirilmesi gerekmektedir. Yapılacak protokol ile yükseköğrenim kurumları ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü arasında bilgi paylaşımına ilişkin entegrasyon sağlanacaktır.

Mevzuat kısmıyla ilgili protokol ile; yabancı öğrenciler ile akademisyenlerin ve aile üyelerinin ikamet izni işlemlerinde gerekli belgeler üniversiteler aracılığı ile toplanacaktır. Bu şekilde ülkemize gelen yabancı öğrenci ve akademisyenlerin işlemleri ikamet izni randevusu olmaksızın hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. İkamet izni belgeleri yabancı öğrenciler ile akademisyenler tarafından üniversitelerden teslim alınacaktır.İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
BASIN MERKEZİ

Haber sitesine ulaşmak için tıklayınız
 

11633   |   18/11/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi