A
A

İL GÖÇ UZMAN YARDIMCILARI UYUM VE İLETİŞİM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

 
İL GÖÇ UZMAN YARDIMCILARI UYUM VE İLETİŞİM TOPLANTISI DÜZENLENDİ
 
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığınca Ankara Gölbaşı Vilayetler Evi’nde "İl Göç Uzman Yardımcıları Uyum ve İletişim Toplantısı" düzenlendi.  Toplantıya 81 İl Göç Müdürlüklerinden uyum ve iletişim koordinasyon uzmanı olarak belirlenen İl Göç Uzman Yardımcıları katıldı.
 
“Kamuoyu ve Medyada Yabancı Algısı”, “Uluslararası Kuruluşların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Uyuma Bakışı” ve “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Uyum Perspektifi” konularının ele alındığı toplantı, üç oturumda gerçekleştirildi.
 
Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Sayın Atay USLU’ nun açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıya Bilkent Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saime ÖZÇÜRÜMEZ, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü DOĞANAY, Uluslararası Göç Örgütü Proje Koordinatörü Meral AÇIKGÖZ, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun KAVLAK, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığında çalışan uzman yardımcıları konuşmacı olarak katıldı.
 
Toplantıda konuşan Genel Müdür Sayın Atilla TOROS, Türkiye’nin misafirperver ve yardımsever bir ülke olarak dünyadaki önemli rolünü; göç sistemi inşa etmeye çalıştıklarını ve bu yolda da hayli mesafe kat ettiklerini ifade etti. Türkiye'nin, bütün Avrupa kıtasının kabul ettiği göçmen sayısını 2-3 günde kabul ettiğini belirterek, "Ülkemle gurur duyuyorum çünkü asla zulümden kaçana kapılarımızı kapatmadık" dedi.
 
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Sayın Atay Uslu da yaptığı konuşmada uyumu asimilasyon, entegrasyon ya da neo-entegrasyon olarak değil harmonizasyon olarak tanımladıklarını vurguladı. Uyumun hak temelli, merhametli, insani, karşılıklı, bireysel, karşılıklı, herkesin yararına olduğunun altını çizdi. Aynı zamanda uyumun toplumsal, tarihsel, geleneksel refleksleri sahiplendiğini ve göçü külfet değil katkı aracı kıldığını sözlerine ekledi. Uyumu, akıl egemen ilkeleri, kalp egemen ilkelerle besleyen; sayısal değerleri kadar sevgisel değerleri olan; kirletilmiş ve yıpratılmış terimlerden uzak yeni bir yol olarak konumlandırdı. Ayrıca konuşmasında icra edilen her işte doğru algının önemli olduğunu vurgulayarak göç yönetim sürecinde yabancının toplum ve toplumun da yabancı algısının doğru iletişimle şekillendirilmesinin önemine işaret etti.
Toplantının üçüncü oturumunda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığında görev yapan Uzman Yardımcısı Sevda YILMAZ Genel Müdürlüğün kurumsal kimlik çalışmaları, Uzman Yardımcısı Tuğba ÇİMŞİR Genel Müdürlük bünyesinde kurulması planlanan Yabancı İletişim Merkezi(YİMER), Uzman Yardımcısı Ercan KÖMLEKSİZ kurumun medya takip faaliyetleri, Uzman Yardımcısı Ekrem DEMİR Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığınca gerçekleştirilen uyum faaliyetleri, Uzman Yardımcısı Beste BOYAR ise entegrasyon çalışmalarını yerinde incelemek üzere Almanya ve Avusturya’nın ilgili birimlerine yapılan ziyaretler hususunda katılımcıları bilgilendirdi.
Toplantı genel değerlendirme bölümünün ardından sona erdi. 

15574   |   21/10/2014
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır