A
A

İLTİCA VE AİHS” ÜZERİNE HELP/UNHCR ONLİNE KURSUNUN AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Konseyi “Türkiye'de Mülteci ve Göçmenlerin Haklarının Korunması” Projesi kapsamında “İltica ve AİHS” üzerine HELP / UNHCR online kursunun üçüncü açılış toplantısı gerçekleştirildi. 
İnsan Hakları Güven Fonu ve Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Avrupa Konseyinin uygulayıcısı olduğu proje kapsamında Avrupa Konseyi'nin Hukukçular için İnsan Hakları Eğitim Programı (HELP) online eğitimi, Genel Müdürlüğümüzden katılan yaklaşık 80 kişilik bir gruba 30 Kasım 2018 tarihinde Ankara'da verildi. 
Genel Müdürlüğümüz personelinin, yabancılara atfedilen hakları uygulamasına yönelik kapasitelerinin güçlendirilmesini amaçlayan eğitimde, toplamda yaklaşık 300 personelin eğitim alması hedefleniyor. Proje kapsamında, kursun ilk açılış toplantısı 6 Temmuz 2018, ikinci açılış toplantısı ise 21 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.
Etkinlik, Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Michael INGLEDOW ve Genel Müdürlüğümüz Göç Politika ve Projeleri Dairesi Başkan Vekili Serra ALBAYRAKOĞLU TIRAŞ'ın açılış konuşmalarıyla başladı. 
Etkinlikte, Avrupa Konseyi, İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğü Genel Müdürlüğü HELP Birimi Kıdemli Proje Yöneticisi ve Hâkim Seran KARATARI KÖSTÜ tarafından yapılan HELP, HELP Metodolojisi ve HELP E-eğitim kurslarına ilişkin sunumun yanı sıra katılımcılar, İltica ve Göç Avukatı ve «İltica ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi» Kursu HELP/UNHCR Çalışma Grubu Üyesi Flip SCHÜLLER tarafından yapılan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında mülteci ve göçmenlerin korunması konulu sunum ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Neva ÖVÜNÇ ÖZTÜRK tarafından yapılan AİHM Kararlarında Mültecilere İlişkin Değerlendirme konulu sunumlar yapıldı.
Açılış toplantısı süresince katılımcılara online eğitimin verilmesi ve eğitmenleri ile aralarındaki etkileşimin etkili bir biçimde sürdürülmesi için pratik bilgiler ile kurs için ayrılan sayfalarda gerçekleştirilen ulusal mevzuata adaptasyona yönelik çalışmalar Genel Müdürlüğümüz avukatlarından HELP ulusal eğiticisi Gamze Gül ÇAKIR KILIÇ tarafından tanıtıldı ve katılımcıların eğitim sürecindeki görevleri anlatıldı.

860   |   25/12/2018
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır