A
A

İNSAN TİCARETİ MAĞDURLARININ KORUNMASI PROJESİ TANITILDI

Projenin tanıtımı 17 Eylül Çarşamba günü Ankara Hilton Otel’de yapıldı. Tanıtım törenine başta İçişleri  Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Aziz YILDIRIM olmak üzere Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Uluslararası Göç Örgütü, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi,  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, Kadın Dayanışma Vakfı ve Aile Danışmanları Derneği katılım sağladı.

Tanıtım töreninde konuşan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Göç Politikaları ve Projeleri Dairesi Başkanı ve aynı zamanda Proje Koordinatörü  Raşit ZENGİN, insan ticaretinin insan haklarını ihlal eden ağır bir suç olduğunu söyledi. Bu sorunun üstesinden gelmek için uluslararası işbirliğinin şart olduğunu belirten Daire Başkanı ZENGİN, proje kapsamında 39 faaliyet gerçekleştirileceğini, projenin eş yararlanıcılarından olan Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, Kadın Dayanışma Vakfı ve Aile Danışmanları Derneği’nin projeye aktif katkıda bulunacaklarını vurguladı.

Uygulama süresi 24 ay olarak planlanan ve ana yararlanıcının Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olduğu proje hakkında bilgi veren ZENGİN, projenin uygulayıcısının Uluslararası Göç Örgütü olduğunu ve 1 milyon 900 bin Avro tutarındaki proje finansmanının yüzde 90’ının Avrupa Birliği tarafından, yüzde 10’unun ise ulusal fondan karşılandığını belirtti. Projenin faaliyetlerinin 17 Temmuz’da başladığını belirten ZENGİN “Projedeki en büyük kazanım, insan ticareti ile mücadelede kurumlar arası işbirliğinin artacak olmasıdır.” dedi.
İnsan ticaretinin en belirgin özelliğinin tüm boyutlarıyla insan haklarının ihlal edilmesi olduğunu belirten İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Aziz YILDIRIM, insan ticareti ile mücadelenin önemini vurguladı. 

Tanıtımda Uluslararası Göç Örgütü Misyon Şefi Meera Sethi, Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Emine Döğer, Avrupa Birliği Delegasyon Başkan Yardımcısı Bela Szombati proje hakkında konuşma yaptı.

Konuşmacıların projenin önemi konusundaki hassasiyetlerini dile getirmelerinin ardından proje tanıtım toplantısı sona erdi.
 

10978   |   30/09/2014
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır