A
A

İNSAN TİCARETİYLE MÜCADELE KOORDİNASYON KOMİSYONU İLK KEZ TOPLANDI

Türkiye'de insan ticareti suçunu önlemek ve bu suçla mücadeleye ilişkin politika ve stratejileri belirlemek için İçişleri Bakanlığı Vali Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Mehmet Tekinarslan’ın başkanlığında İnsan Ticaretiyle Mücadele Koordinasyon Komisyonu toplandı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde 1 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen ilk komisyon toplantısına Başbakanlık, Dışişleri, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Sağlık, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları, Yargıtay Başkanlığı, Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi Türkiye Barolar Birliği, Türk Kızılayı, uluslararası kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmalarını yapan İçişleri Bakanlığı Vali Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Mehmet Tekinarslan hem insan ticareti hem de düzensiz göçle mücadele konusunun ülkemizin iç meselesi olmasının yanı sıra uluslararası boyutta da önem arz ettiğini ve bu suçlarla mücadelede tek bir kurumumuzun sorumluluğunda olmasından ziyade ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın işbirliği içerisinde, ortak bir sorumluluk çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirtti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kısa süre içerisinde gerek insan ticaretiyle mücadelede gerek düzensiz göçle mücadelede büyük işler başardığını vurguladı.

Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla Toros, insan ticareti suçunun gizli ve karmaşık yapısı, çok farklı istismar biçimlerini içermesi ve bu alandaki veri eksikliği gibi nedenlerle insan ticareti kavramının tanımlanması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesinin uzun zaman aldığını ve insan ticaretini tüm yönleriyle ele alan ilk uluslararası düzenlemenin 2000 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Palermo Protokol’ü olduğunu söyledi.

11 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile insan ticaretiyle mücadele ve mağdurların korunmasına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek üzere münhasıran bir Daire Başkanlığı kurulduğunu belirten Sayın Atilla Toros, bu Daire Başkanlığının kurulmasının bile ülkemizin insan ticareti suçuyla mücadele ve mağdurların korunması alanında ortaya koyduğu kararlılığın bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Konuşmasını sürdüren Sayın Atilla Toros “2016 yılında Avrupa Konseyi İnsan Ticaretine Karşı Eylem Sözleşmesi ülkemizce kabul edildi ve bu sözleşmeye uygun olarak hazırlanan İnsan Ticaretiyle Mücadele ve Mağdurların Korunması Hakkındaki Yönetmelik 17 Mart 2016 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğü girdi.” dedi. Yönetmeliğin, mevzuattaki belirli eksiklikleri gidererek Genel Müdürlüğümüze yeni görevler belirlediğini ve insan ticareti suçu ile mağdurların korunması alanında günümüze kadar en kapsamlı ikincil düzenleme konumunda olduğunu sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından komisyon toplantısı Daire Başkanı Sayın Osman Koramaz’ın sunumlarıyla devam etti. Komisyonda; insan ticaretiyle mücadelede kurumlararası işbirliğinin geliştirmesine yönelik mekanizmaların geliştirilmesi, bu alanda ihtiyaç duyulan mevzuat değişiklikleri için çalışmaların başlatılması, insan ticareti suçunda özellikle hassas grubu oluşturan çocuklar için alt çalışma grubunun kurulması, ulusal eylem planı hazırlıklarına başlanılması, uygulamada görev alan personele yönelik eğitim materyallerinin geliştirilmesi ve farkındalık faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gibi bir dizi kararlar alındı.

10146   |   30/03/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi