A
A

KIDEMLİ MEMURLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Budapeşte Süreci Kıdemli Memurlar Toplantısı, Genel Müdür Vekilimiz Sayın Abdullah AYAZ başkanlığında gerçekleştirildi.

2018 yılının Ekim ayında Ülkemizde gerçekleştirilmesi öngörülen Bakanlar Konferansının hazırlıkları çerçevesinde 27-28 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıya 34 ülkenin temsilcileri ile Avrupa Komisyonu, Avrupa Dış Eylemler Hizmeti (EEAS), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (BSEC), Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi (Frontex),, Uluslararası Göç Politikalarını Geliştirme Merkezi (ICMPD), Uluslararası  Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmaları ülkemiz adına sürecin başkanlığını yürüten Genel Müdür Vekilimiz Sayın Abdullah AYAZ ve Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Sayın Mehmet SAMSAR, Eş-Başkan Macaristan’ı temsilen İçişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Bölüm Başkanı Sayın Gabor TOTHI, ICMPD Genel Müdürü Sayın Michael SPİNDELEGGER ve Avrupa Komisyonu Uluslararası Koordinasyon Bölümü Başkanı Sayın Silvena PESTA tarafından yapıldı.
Sayın Genel Müdür Vekilimiz Abdullah AYAZ konuşmalarında,  dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğumuzu vurgulayarak mülteci ve göçmenlerin korunmasının her ülke için bağlayıcı bir zorunluluk olduğunu ifade etti.
 
Göç konusunun uluslararası işbirliği ve dayanışma ile ele alınması gerektiğini belirterek sözlerine devam eden Sayın Abdullah AYAZ sınır kontrollerini arttırmanın düzensiz göç akınlarını önlemediğini belirterek bu anlamda külfet ve sorumluluk paylaşımının önemini vurguladı.
 
Etkili bir göç yönetimi için ise dayanışma ve karşılıklı güvene dayanan ortak, kapsamlı, sürdürülebilir ve uzun dönemli bir strateji oluşturulması gerektiğini söyledi.
 
Sayın Genel Müdür Vekilimiz “Bu anlamda, gelecek yıl düzenlenmesi öngörülen Budapeşte Süreci Bakanlar Konferansında yayınlanması öngörülen “Eylem Çağrısı” güçlü bir siyasi irade ortaya koyarak menşe, transit ve hedef ülkelerle birlikte daha yakından bir işbirliği içinde uzun dönemli çözümler sunacak.” dedi.

Toplantı, katılımcı ülkelerin 2018 Bakanlar Konferansında mutabık kalınarak yayınlanması öngörülen ülkemiz tarafından önerilen taslak Bakanlar Bildirisine (Eylem Çağrısı) ilişkin, görüşlerini belirten katkılarının ardından hatıra fotoğrafı çektirilerek son buldu.

Bakanlar Konferansının bir sonraki hazırlık toplantısı 2018 yılının Mart ayında gerçekleştirilecek.

3006   |   06/12/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi