A
A

KÜRESEL GÖÇ MUTABAKATI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

“Güvenli, Sistemli ve Düzenli Göç için Küresel Mutabakat Metni”, 10 Aralık 2018 tarihinde Fas'ın Marakeş kentinde Birleşmiş Milletler’e üye 164 ülkenin katılımıyla gerçekleşen konferansta kabul edilmiştir. 
Ülkemizi temsilen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılım sağladığı Küresel Göç Mutabakatı Konferansı’nda, göçe ilişkin bir uluslararası işbirliği çerçevesi çizilerek işbirliğine dayalı küresel çözümler ve sorumluluk paylaşımı yolunda fikir birliğine varılmıştır. Evrensel insan hakları ve temel özgürlüklere dayalı 10 temel ilkeyi içeren metinde, göç yönetimine ilişkin 23 hedef belirlenmiştir. Söz konusu mutabakat, uluslararası bir anlaşma değildir ve yasal bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır, dolayısıyla iç hukuk veya uluslararası hukuk bakımından herhangi bir yükümlülük oluşturmamaktadır. Diğer yandan, ülkemizin göç yönetimi alanındaki çalışmalarını ve uluslararası boyuttaki işbirliğimizi destekleyici bir belge olması bakımından önem taşımaktadır. 
Güvenli bir yaşam umuduyla ülkelerinden ayrılarak tehlikeli bir yolculuğa çıkan binlerce düzensiz göçmen, bu yolda hayatlarını kaybetmiş veya insan kaçakçılarının mağduru olmuşlardır. Sığınma arayan kitlelere yönelik insan hakları ihlallerinin önüne geçebilmek için; göçe kaynaklık eden ülkelerle, transit ve hedef ülkelerin işbirliğinin elzem olduğu gerçeği, “Güvenli, Sistemli ve Düzenli Göç için Küresel Mutabakat Metni” ile bir kez daha vurgulanmıştır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 70'inci yılında, göçmenlerin insan haklarının korunması konusunda ülkemiz, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek süregelen göç krizine yönelik kararlı bir adım atmıştır. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Güvenli, Sistemli ve Düzenli Göç için Küresel Mutabakat metninin gayri resmi çevirisine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

1828   |   12/12/2018
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi