A
A

KÜRESEL GÖÇ VE KALKINMA FORUMU (GFMD) 7. ZİRVESİ DÜZENLENDİ


150 ülke ve çok sayıda uluslararası örgüt temsilcilerinden oluşan 900’ü aşkın delegenin katıldığı Küresel Göç ve Kalkınma Forumu (Global Forum on Migration and Development-GFMD) 7. Zirve Toplantısı, Genel Müdürlüğümüzü temsilen Sayın Genel Müdür Yardımcımız Ahmet APAN ile göç uzman yardımcıları Serra ALBAYRAKOĞLU ve Aykut TURKAY’ın katılımlarıyla 14-16 Mayıs 2014 tarihlerinde Stokholm’de düzenlendi. Ülkemizin Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU tarafından temsil edildiği açılış törenine BM Genel Sekreteri Ban KI-MOON, İsveç Veliaht Prensesi Victoria, İsveç Başbakanı Fredrik REINFELDT ve İsveçli ilgili Bakanlar katıldı.
Küresel Göç ve Kalkınma Forumu’nun önemli ayaklarından birini oluşturan ve çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen “Platform for Partnerships” toplantısında Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ahmet APAN, Fas temsilcisi Tarik SISSOU ile birlikte oturumu yönetti.
Zirve süresince gerçekleştirilen ikili ve çok taraflı görüşmelerde, Sayın Ahmet APAN, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü tanıttı.
Türkiye, Zirve Sonuç Toplantısında yapılan törenle forumun dönem başkanlığını İsveç’ten fiilen devraldı. Türkiye’nin 2014-2015 yıllarında 18 ay süreyle yürüteceği dönem başkanlığı görevi resmen 1 Temmuz 2014’te başlayacak.

KÜRESEL GÖÇ VE KALKINMA FORUMU NEDİR?

Küresel Göç ve Kalkınma Forumu, Birleşmiş Milletler çatısı altında New York'ta 14-15 Eylül 2006’da gerçekleştirilen “Uluslararası Göç ve Kalkınma Konusunda Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısı (High-Level Dialogue on International Migration and Development)” sırasında ortaya atılan, bu konuların daha sistemli ve derinlemesine tartışılabileceği bir “küresel forum” oluşturulması fikrinin genel kabul görmesiyle ortaya çıkmış, 2007 yılında Brüksel’de GFMD Çalışma yöntemlerinin onaylanması ile somutlaşmıştır.
Forum, gayri resmî yapıda, gönüllü katılım esasına dayalı, bağlayıcı olmayan kararlar alan, devletler arasında işbirliğini teşvik edecek bir süreç niteliğindedir. Doğrudan BM bünyesinde olmamakla birlikte, örgütle sıkı bağlara sahip olan Forum, alanındaki en kapsamlı diyalog platformudur. Forum toplantılarına ilişkin raporlar Genel Sekreter aracılığıyla Birleşmiş Milletler üyelerine sunulmaktadır.
 

13365   |   20/06/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi