A
A

MİNİK AYLAN, AĞABEYİ VE ANNESİNİN CENAZESİ ŞANLIURFA’YA GÖTÜRÜLDÜ

01.09.2015 tarihinde Bodrum’dan Yunanistan’a geçmek isterken botun batması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği olayda hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aylan KURDİ’nin fotoğrafı dünya kamuoyunda ses getirmişti. Aynı olayda anne Rihan KURDİ, 4 yaşındaki Galip KURDİ de hayatlarını kaybetmişti. Baba Abdullah KURDİ ise olaydan sağ olarak kurtulmuştu.

Aile fertleri cenazeleri alarak Kobani (Ayn el Arap)’ye gitmek ve cenazeleri orada defnetmek istemiş, Genel Müdürlüğümüz tarafından da Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğüne cenazelerin uçakla gönderilmesi için işlem yapılması talimatı verilmiştir. Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Baba Abdullah KURDİ, diğer 3 aile üyesi ve cenazelerin, 03.09.2015 Perşembe gecesi uçakla İstanbul aktarmalı olarak Şanlıurfa’ya gönderilmesi için gerekli işlemler yapıldı. İl Müdürlüğünden 2 uzman da aileye refakat etti.  İstanbul’da da İstanbul İl Göç İdaresi yetkilileri tarafından karşılanan aile, uçak saatine kadar otelde misafir edildi.

Aralarında İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde görevli bir psikologun da bulunduğu heyetle birlikte Atatürk Havalimanından 06:30’da Şanlıurfa’ya hareket eden uçağı Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri karşılayarak Mürşidpınar Sınır Kapısı’na kadar aileye eşlik etti.

Cenazelerin toprağa verilmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Abdullah KURDİ, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkililere ve ülke halkına teşekkür etti.

13001   |   15/09/2015
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi

GENEL MÜDÜRÜMÜZ UNFPA TÜRKİYE TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜ