A
A

"NÜFUS COĞRAFYASI VE GÖÇ" KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

Eğitim Dairesi Başkanlığı Göç Araştırmaları Merkezince,  10 Haziran 2016 tarihinde, GİGM Konferans Salonu’nda “Nüfus Coğrafyası ve Göç” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak, tarih alanında çok sayıda ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmaları bulunan ünlü tarihçi Prof. Dr. Sayın İlber Ortaylı katıldı.

Sayın Ortaylı konuşmasında, tarihin akışı içerisinde gerçekleşen göç olaylarının bugünkü Avrupa kıtasınının oluşumunu sağladığını; Balkan Savaşlarıyla gelen insanların Türkiye’nin kaderini değiştirdiğini ve Türkiye’nin Balkan ülkeleri içerisinde sahip olduğu kaynaklar, insanların geliş sürekliliği ve bürokratik açılardan göçmen kabul edebilecek bir ülke olduğunu ifade etti. Ayrıca göçün önemli bir sorun olduğunu, göçmen istihdamında göçmenin etnik kimliğinin ve icra ettiği mesleğin göz önüne bulundurulup bu unsurları çok iyi analiz ederek politika yapmamız gerektiğini;  bunu gerçekleştirmeden göçmenleri kategorilere ayırmanın doğru olmayacağının altını çizdi.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

10396   |   31/08/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi