A
A

SESSİZ DESTEK PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sessiz Destek - Türkiye’de Kalkınmaya Duyarlı ve Uyumlu Bir Göç Politikası Çerçevesinin Desteklenmesi Projesi’nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.
Türkiye’de kalkınma odaklı bir göç politikası geliştirilmesi amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile İsviçre Göç Müsteşarlığı (SEM) işbirliğinde ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) uygulayıcı ortaklığında yürütülecek olan “Sessiz Destek - Türkiye’de Kalkınmaya Duyarlı ve Uyumlu Bir Göç Politikası Çerçevesinin Desteklenmesi Projesi” açılış toplantısı 29 Ocak 2015 tarihinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde düzenlendi. Açılış toplantısında İsviçre Büyükelçisi Sayın Walter Haffner ile birlikte kamu kurumlarından, uluslararası örgütlerden ve üniversitelerden çok sayıda katılımcı yer aldı.
Açılış toplantısı, ICMPD Güney Bölgesi Direktörü Sayın Lukas Gehrke’nin ICMPD ve Sessiz Destek Projesi üzerine yaptığı konuşmayla başladı. İsviçre Büyükelçisi Sayın Walter Haffner’ın, Türkiye ile İsviçre arasındaki işbirliğinden duyulan memnuniyeti ifade ettiği konuşmalarının ardından Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ahmet APAN, Türkiye’de göçün tarihine ve Genel Müdürlüğümüzün göç ve kalkınma konusuna yaklaşımına dair görüşlerini dile getirdiği konuşmasını gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarını müteakip Prof. Dr. Sayın Ahmet İçduygu, “Türkiye’de Göç ve Kalkınma İlişkisi: Yeni Bir Politika Gündemi Olabilir mi?” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Toplantı, projenin faaliyetlerinin ve amaçlarının ICMPD Göç ve Kalkınma Program Yöneticisi Malin Frankenhaeuser tarafından anlatıldığı sunumun ardından katılımcılara verilen resepsiyon ile sona erdi.
Uygulama süresi 24 ay olan proje, Türkiye’deki yeni göç politikası çalışmalarına göçün kalkınma boyutunu da entegre etmeyi, kalkınmaya duyarlı göç politikası ve stratejileri oluşturulmasına yönelik kapasite geliştirmeyi ve göç konularında çalışan tüm paydaşlar arasında eşgüdüm ve işbirliğinin sağlanmasını amaçlamaktadır.

12094   |   03/03/2015
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır