A
A

SOSYAL UYUM ÇALIŞTAYI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİ

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen Sosyal Uyum Çalıştayı 11-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.
Çalıştaya; Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanımız Osman KORAMAZ, Birleşmiş Milletler Mültciler Yüksek Komiserliği Temsilcileri, Genel Müdürlük ve İl Göç İdaresi Müdürlüklerinde çalışan uyum ve iletişim personeli ile sosyal uyum alanında çalışmaları bulunan ilgili akademisyenler katıldı. 
Çalıştayda konuşan Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, “Türkiye’de Uyuma Dair Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün Bakış Açısı” hakkında konuştu. Genel Müdürümüz AYAZ, “Maalesef özellikle sosyal medyada ortaya çıkan yalan yanlış haberler çok hızlı yol alıyorlar. Bunun tehlikeli boyutu şu: Bir; ciddi bir düşmanlığı körüklüyor, iki; bazı illerimizde karşı karşıya kaldığımız gibi whatsapp gruplarında paylaşılan hususlar illerde olayların tırmanmasına, alevlenmesine, köpürmesine zaman zaman sebep oluyor. Bu sebeple bir toplumla irtibatımız önemli, doğru bilgilendirme önemli, yani bir taraftan yabancılarla ilgili olarak onların uyumunu destekleyici faaliyetler yaparken diğer taraftan da kendi toplumumuzun bu yabancılarla ilgili doğru bilgiye ulaşmasını sağlamamız gerekmekte.” dedi. 
Yanlış algıların giderilmesi adına yapılan toplantıların önemine değinen Genel Müdürümüz AYAZ; “Uyum Buluşmaları’nın süreç içerisinde hızlı bir şekilde tamamlanması, arkadaşlarımızın sahaya temas etmeleri, hem yerel halkın hem de yabancıların hak ve yükümlülükleri, sorumlulukları ve bilgilendirme konusunda atılan adımların sürece katkı sağladığını değerlendiriyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin olarak da hız kesmeden devam etmemiz gerekmekte. Yani şu gerçekle biz yaşayacağız Göç ve Göçmenler var ve var olmaya devam edecekler.” şeklinde konuştu.
Ülkemizde göçmen sayısına da değinen Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda şöyle konuştu: “Ülkemizde ciddi bir göçmen sayısı var. Bu sebeple her kurumun kendi potansiyelini oluşturması gerekmekte. Hastanelerde tercüman bulundurulmasında, rehber öğretmenlerin Suriyeli ve diğer yabancı çocukların eğitimiyle ilgili olarak ve burada karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak bilinçlendirilmesine kadar bir kapasite oluşturulmasını önemsiyoruz. Bu sebeple siz de yerelde bu yerel paydaşlara aynı şekilde bu sürecin devam edeceği bu hak ve hizmetlere erişimlerin önemli olduğu ile ilgili olarak farkındalığının artırılması sizlerden beklentimiz.”
Genel Müdürümüz AYAZ, 6. yılını kutlayan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün çalışanlarına seslenerek, “6. yaşımızı kutladık. Krizin ortasında kurulmuş daha sonra hem bu krizi yönetmeye hem de diğer taraftan teşkilatlanmaya çalışmış bir teşkilatın mensupları olarak, tüm çalışma arkadaşlarımla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki dönemde inşallah hep birlikte el birliğiyle daha güzel işler yapacağız.” dedi.
Çalıştayın ilk gününde; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, BMMYK Temsilcileri Neşe KILINÇOĞLU ve Nilay ARKÜN açış konuşmaları gerçekleştirdi.
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, konuşmasında Türkiye’nin göçe bakışını değerlendirerek, “Mevzuatımızda göçü yönetebilmek konusunda fazlası var eksiği yoktur. Türkiye göçün yönetimi konusunda ortaya tozpembe bir tablo koyuyor diyemem. Ama şartlar ve sayılar göz önünde bulundurulduğunda mükemmel işler başardığımızı söyleyebilirim” dedi. Dr. Gökçe OK, Anadolu topraklarının göçle kurulduğunun altını çizerek “ Hepimizin ailesinde bir göçmen hikâyesi vardır.” dedi. Dr. OK konuşmasına 6. yılını kutlayan Göç İdaresi personeline teşekkür ederek devam etti. “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sizlerin emekleri ile şu anki, haline ulaşmıştır. Her birinizin emeklerine teşekkür ederim. Sizlerle çalışmaktan gurur duyuyorum. Görüşünüz, duruşunuz, siyasi fikriniz ne olursa olsun hepinizin vicdanına talibim.” dedi.
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise; yaptığı konuşmada; Ülkemizde farklı hukuki statülerde yaşayan 192 farklı uyruktan milyonlarca yabancı bulunduğunun altını çizerek “Her biri ülkesini sevdiklerini geride bırakarak; farklı beklenti ve umutlarla kardeş gördükleri topraklarımıza geldi. Her birinin farklı öyküsü ve hayali var. Bu nedenle, bu insanların her birinin uyum konusunda beklenti ve ihtiyaçları farklı. Dolayısıyla, bize sığınan bu insanlara uygulanacak politikalar da özel ve titizlikle düşünülmüş olmalı. Çünkü her göç bir insan, her insan bir göç” ifadesinde bulundu. Konuşmasında çalışma arkadaşlarına seslenen Daire Başkanımız Dr. KADIOĞLU; “ Sizlerin her birinizin; kendi illerinde yürüteceğiniz çalışmalar; özelde uyum genelde ise göç yönetimi için çok önemli olacak. Türkiye’de “Uyum” artık çok önemli dolayısıyla bu anlamda sizlerin sorumluluğu büyük.” dedi.
Suriye’de Yaşanan İç Karışıklıklar, Arap Baharı Süreci, Suriyelilerin Türkiye’ye Geliş Nedenleri, Türkiye’nin Ahlaki ve İnsani Sorumluluğu hakkında ODTÜ’den Prof. Dr. Meliha ALTUNIŞIK, Sosyal Uyumda Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Belediyelerin Rolü hakkında Marmara Üniversitesi’den Doç. Dr. Yasemin ÇAKIRER ÖZSERVET, Uyum Politikaları, Dünya Uyum Uygulamaları, İyi Örnekler konusunda Koç Üniversitesi’nden Dr. Doğuş ŞİMŞEK iki ayrı salonda konuşma gerçekleştirdi. 
Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda, İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanımız Osman KORAMAZ, Yeni Dönemden Beklentiler hakkında, Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU Sosyal Uyumda Mevcut Durum ve Yeni Dönemden Beklentiler hakkında, Uyum Çalışma Grubu Başkanı Ahmet BURAN, Sosyal Uyum Faaliyetlerinde GİGM – Taşra Koordinasyon Mekanizması, Talepler hakkında, Yeni Dönemde Gerçekleştirilecek Sosyal Uyum Faaliyetleri kapsamında Göç Uzmanı Ali Rıza BEŞKAT Uyum Strateji Belgesi, Ulusal Eylem Planı, Diyanet ve MEB Personeline yönelik Sosyal Uyum Çalıştayı konusunda, Göç Uzmanı Rıfat KARADUMAN Sosyal Tansiyon ve Uyum, Biz Bize Sohbetler, Uyum, Üst Düzey Kamu Personeline Yönelik Bölgesel Çalıştaylar hakkında, Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU, Uyum, Mahalle Buluşmaları hakkında, Göç Uzmanı Burak YAŞAR Uyum Buluşmaları hakkında, UNICEF Proje Koordinatörü Kemal Cem ZEYREK Sosyal Uyum Tırı hakkında, Göç Uzmanı Gamze FURTUN ise Sosyal Uyumda Kadın ve Çocuk hakkında sunum gerçekleştirdi. 
Sosyal Uyum Çalıştayı’nın ikinci gününde; Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe OK; Protokol Yönetimi hakkında, GİGM AR-Ge Çalışma Grubu Başkanı Salih Aykut ÖZEN; Sosyal Uyum Alanında Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığının yürüttüğü projeler hakkında, Basınla İlişkiler Çalışma Grubu Başkanı Ercan KÖMLEKSİZ; Uyum’da Basınla İlişkiler ve Kurumsal İnternet Sitesinin Yönetimi hakkında, Kurumsal İletişim Çalışma Grubu Başkanı Büşra AKDEMİR ÖZKARA; Kurumsal İletişim hakkında, İletişim Merkezi Çalışma Grubu Başkanı Ümit BOLAT; YİMER hakkında, Yönetim Destek Çalışma Grubu Başkanı Ersin ÖZKAYA; Uyuma Dair Materyallerin Talep-Dağıtım Süreci hakkında sunum gerçekleştirdi. 
İkinci günün öğleden sonraki oturumunda; Türk-Alman Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Murat ERDOĞAN; Sosyal Uyum ve Odak Grup Görüşmelerinde Değerlendirme Metadolojisi hakkında, Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Saime ÖZÇÜRÜMEZ; Göç, Göçmen ve Mültecilik Bağlamında Sosyal Uyum hakkında, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abbas TÜRNÜKLÜ; Gruplar Arasında Ön Yargıların Azaltılması: Temas ve Arkadaşlık hakkında, BMMYK’den Neşe KILINÇOĞLU ve Nilay ARKÜN Sosyal Gerilim Olaylarını İzleme ve Sosyal Uyuma Yönelik Faaliyetler hakkında sunum gerçekleştirdi. 
Çalıştayın üçüncü gününde ise; Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Okan Cem ÇIRAKOĞLU; Farklı Kültürlerle İletişim, Birlikte Yaşam Kültürü hakkında, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan TUNCER; Sosyal Gerilim Olaylarında Ön Hazırlık Süreci ve Alınacak Tedbirler hakkında, Adalet Bakanlığından Yusuf DEMİRCİ Ana Hatları ile Türk Hukuku, Suriyelilerin Adalete ve Şikayet Mekanizmalarına Erişimi, Yabancı Düşmanlığı ve Nefret Söylemi hakkında, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi’nden Metin ÇORABATIR Ulusal ve Yerel Medyada Mülteci ve Göçmen Algısı hakkında sunum gerçekleştirdi.
Sosyal Uyum Çalıştayı’nda Genel Müdürlüğümüzün 6. Yılı kutlamaları kapsamında pasta kesildi. Çalıştay, sertifika töreni ve aile fotoğrafının çekilmesiyle son buldu. 

1617   |   17/04/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır