A
A

SOSYAL UYUM ÇALIŞTAYLARI’NIN 2. Sİ İÇİN NEVŞEHİR’DEYDİK

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)  iş birliği ile düzenlenen "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Yönelik Sosyal Uyum Çalıştayı” 13 Haziran 2019 Perşembe günü Nevşehir’de gerçekleşti.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı personeline yönelik düzenlenen çalıştaya; Nevşehir İl Göç İdaresi Müdürü V. Akif  DOKSAR, BMMYK Temsilcisi İsmet YASAK, İl Müftüsü Yakup ÖZTÜRK, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Murat DİLDÖKEN ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı personeli katıldı.
 
Programda konuşan Nevşehir İl Göç İdaresi Müdürü V. Akif DOKSAR: “ Ülkemizde göç ile ilgili çok ciddi bir sayımız var. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak göçü başarı ile yönetmeye çalışıyoruz. İmamlarımız ve vaizlerimiz  toplumumuzu bilinçlendirmemiz açısından bizim yükümüzü alsınlar ve bize destek olsunlar sizden çok büyük destek bekliyoruz” dedi.
 
İl Müftüsü Yakup ÖZTÜRK ise şöyle konuştu: “Biz banane diyemeyen, bize ne diyemeyenlerdeniz, gemisini kurtaran kaptan diyemeyenlerdeniz. Biz Müslümanız. Her insanın derdi aslında bizim de derdimizdir. İnsanlara hidayet için elimizden geleni yapmak mecburiyetindeyiz. Biz insana değer veren ve insanı insan olduğu için  en güzel hizmetlere layık gören bir kültürün, medeniyetin temsilcileriyiz.”
 
Protokol konuşmalarının ardından çalıştayda, Doğru Bilinen Yanlışlar ile ilgili Göç Uzmanı Ali Rıza BEŞKAT, Din Hizmetleri konusunda Diyanet İşleri Başkanlığından Uzman Ahmet SÜNNETÇİ, Yabancıların Eğitime Erişim Hizmetleri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürü Ümit DOĞAN sunum yaparken, Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma Altındaki Bireylerin Hak Yükümlülük ve Sosyal Uyumları, Hak ve Yükümlülüklerin Uygulanmasında Takip Edilecek Süreçler ve İlgili Kurumlar, Sosyal Uyum ve Birlikte Yaşam konularında ilgili kişilerce bilgilendirmeler yapıldı.
 
Soru-cevapların da yer aldığı çalıştay iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.

749   |   13/06/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır